BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötödével kevesebb gáz jön

A Panrusgáz Zrt. tegnap délelőtt értesítette a gázimportban érintett magyarországi cégeket és a Magyar Energia Hivatalt (MEH), hogy Ukrajna felől a rendelt 38 millió helyett csak 30 millió köbméter gáz érkezik az országba. Nagyobbik importőrünk, az E.On Földgáz Zrt. a Gazprom Exporttól várja a gázt, a második legnagyobb, az EMFESZ Kft. pedig a RosUkrEnergótól (RUE). Kisebb mennyiséget importál a Mol, a Shell, az Econgáz és más cégek is.

Molnár Csaba energiaügyi miniszter kora délutáni tájékoztatóján bejelentette, hogy az import csökkenése miatt vélhetőleg Magyarország is kevesebb gázt továbbít majd Szerbiába, a fenti 30 millió köbméter ugyanis nem a hazánknak szánt mennyiség, hanem az országba küldött összes gáz, beleértve tehát a szerbiai tranzitot is. Végül azonban az éjszakára –19 fokos hideget várt Szerbia megkapta az összes általa rendelt gázt. Délnyugati szomszédunk Magyarországon kívül máshonnan nem juthat földgázhoz. (A 2006 eleji gázválság idején hazánk el is zárta a szerbiai tranzitgázcsapokat.)

Magyarországi szállítását az elhúzódó orosz–ukrán gázvita következményeként csökkentette a Naftohaz Ukrajini. Az ukrán állami gázipari társaság január 1-je óta egyáltalán nem kap gázt kizárólagos szállítójától, a RosUkrEnergótól, amelyet fele részben a Gazprom orosz gázóriás ellenőriz. A Naftohaz csak saját termelésből, saját tárolóból, illetve – a Gazprom állítása és az Ukrajnán keresztüli tranzit esése alapján – a tranzitvezetékekből elégíti ki az ukrajnai gázigényt. A RUE január 2-án azt is felpanaszolta, hogy a Naftohaz nem engedi, hogy használja ukrajnai tárolóit, holott az azokban lévő gázra szüksége van európai, főként magyarországi szállítási kötelezettsége teljesítéséhez.

„A nyolcmillió köbméteres mínuszból az E.On Földgáz Trade Zrt.-t ötmillió köbméter érinti” – válaszolt a Világgazdaságnak Kutas István, a társaság szóvivője. Hangsúlyozta, hogy a kieső mennyiséget cége könnyűszerrel pótolja a tárolóiból. Ezekből napi 51-52 millió köbméter vehető ki, a vasárnapi kivétel azonban 29,5 millió, a hétfői pedig 35 millió köbméter volt. Ebben a hideg mellett már szerepel az importkiesés pótlása is. A mai kivét 38-39 millió köbméterre várható. Az E.On Földgáz Storage kereskedelmi tárolói közel tele vannak, a 3,1 milliárd köbméter gáz mellett a cég 200 ezer köbméter biztonsági készletet is tárol. Szükség esetén importálhat egyébként Magyarország gázt Nyugat felől is, mert a 12 millió köbméter kapacitású HAG vezetéken most csak 6 millió köbméter érkezik, továbbá a francia EdF-nek és a német Ruhrgasnak is van szállítási kötelezettsége vészhelyzet esetére. Ez most nem áll fenn.

„Az EMFESZ Kft.-nek is vannak kereskedelmi készletei” – válaszolt lapunknak Góczi István ügyvezető igazgató. Hangsúlyozta, hogy cégét is kezelhető szinten érinti az importcsökkenés. A tegnap délután összeült országos gázválságstáb ugyanis úgy döntött, hogy az importcsökkenést azonos mértékben osztja el a vevőknél, nem pedig azok szerződései szerint. Ez azt jelenti, hogy minden vevőnek 20 százalékkal kevesebb gáz jut.

Az orosz–ukrán vita néhány nap alatt viszállyá fajult és elmérgesedett, s kiterjedt az Ukrajnán keresztüli tranzitdíjakra és a tranzivezeték megcsapolására is. Vasárnap este a Gazprom vezérigazgatója kijelentette: erre az évre már csak ezer köbméterenkénti 450 dolláros árat fogad el a vevő Naftohaz Ukrajinitől. (Ez közel a kétszerese a 2008-as árnak.) Válaszul a kijevi gazdasági bíróság hétfőn megtiltotta a Naftohaznak, hogy az eddigi, ezer köbméterenként és 100 kilométerenként 1,6 dolláros áron Európába továbbítsa az orosz gázt. Nem tudni, a Naftohaz valóban elzárja-e a tranzitcsapokat, s ha igen, mikor, de Bogdan Szokolov elnöki energetikai tanácsadó szerint Európában tíz napon belül súlyosan visszaeshet az ellátás.

Magyarországon hétfőig némi nyomáscsökkenéstől eltekintve folyamatos volt a keleti gázimport, a megrendelt mennyiség rendre beérkezett.

Tegnap délelőtt az Európai Unió illetékesei is válságértekezletet tartottak az orosz–ukrán gázügy kapcsán. Úgy döntöttek, a héten Moszkvába utaznak, hogy felgyorsítsák a megállapodást. Piaci várakozások szerint a hónap közepére meglesz a megegyezés. BHL

Más utakra is tereli a gázt az eladó

A Gazprom eközben kissé átcsoportosította tranzitját. Fehéroroszország felé és – a Kék Áramlat vezetéken – Törökországba több gázt küldött, és többet vett ki európai tárolóiból is. Közben a négy fő, Ukrajnán keresztül húzódó tranzitvezetékéből az egyiken, a Szojuzon 52 millió köbméterről 30 millióra csökkentette a szállítást.

A lépést ukrán részről műszaki ügyeskedésnek minősítették, mondván: emiatt az egész ukrán gázrendszer működése ellehetetlenül.

A lépést ukrán részről műszaki ügyeskedésnek minősítették, mondván: emiatt az egész ukrán gázrendszer működése ellehetetlenül.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.