BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Becsomagolják a válságot

A magyar feldolgozóipar kibocsátásának átlagosan 23 százalékos csökkenésével a csomagolóanyag-gyártók megrendelései is 10–30 százalékkal apadtak január óta. A legnagyobb visszaesést az autóipari és elektronikai vállalatoknak beszállító cégek tapasztalták, kevésbé érintettek viszont a gyógyszer- és szeszipart kiszolgáló gyártók. A megrendelések csökkenése ellenére az alapanyagárak nem változnak.

Kertész Béla, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) főtitkára lapunknak kifejtette, az ipari termelés lassulásával és a kereskedelmi forgalom csökkenésével arányosan mérséklődik a felhasznált csomagolóanyagok mennyisége is.

A szövetség a csomagolóanyag-szállító kis- és középvállalati körben ez év februárjában végzett felmérése szerint a csökkenés cégtől függően 10–30 százalékra rúg – tette hozzá.

Ezeket az adatokat erősítik meg a hasznosítást koordináló szervezetekhez, az Öko-Pannon Nonprofit Kft.-hoz és az Öko-Pack Kht.-hoz a felhasználóktól beérkezett első negyedéves jelentések is. A gazdasági válság hatásaként mintegy 10 százalékkal csökkent a csomagolás-kibocsátás az Öko-Pannon szerződött partnerei körében – tá-

jékoztatta lapunkat Pribelszki Edina, a cég kommunikációs csoportvezetője. Míg 2008 ugyanezen időszakában 140 ezer tonna csomagolóanyag került forgalomba, addig ez évben alig 124 ezer tonnányit bocsátott ki a 2600 cég. Mivel az Öko-Pannon a csomagolási hasznosításból beszedett díjakból finanszírozza a lakossági szelektív hulladékgyűjtést, a csökkenő kibocsátás és az alacsonyabb bevétel komoly terhet rótt a szervezetre – fűzte hozzá.

A gyógyszeripari vagy a dohány- és szeszipari gyártók többsége a válság ellenére sem csökkentette kapacitását – hangsúlyozta Panyi László, a Dunapack Zrt. vezérigazgatója. Az ezeket kiszolgáló csomagolóanyag-gyártókat kevésbé érintette a feldolgozóipar visszaesése. De a válság által erőteljesebben sújtott területeken is mindig akad néhány olyan vállalat, amely ügyes piacpolitikával, kreatív megoldásokkal kedvezőbb helyzetben van, mint az csomagolási ágazat átlagos szereplői. Hasonló helyzetre törekszik a Dunapack Zrt. is: megpróbálják pontosabban felmérni a vevői igényeket, rugalmasabbá tenni a szolgáltatásokat, s a forint gyenge árfolyama miatt kevesebbet importálnak. Panyi László úgy látja, hogy a 26 nyilvántartott ágazaton belül a több lábon állás most nagyon jól jön a csomagolóanyag-gyártóknak, hiszen így nem jöhet létre kiszolgáltatott helyzet. Bár a gazdasági visszaesést megállítani nem tudják, a stabilitás megőrzése a biztonságos kilábalás felé vezető utat jelentheti.


Csak a hulladék alapanyag ára csökken

A csomagolóanyag-piacon már eddig is éles verseny volt, ez a gazdasági helyzet miatt most még tovább fokozódik, de a nyersanyagárak nem csökkentek olyan mértékben, hogy a gyártók, disztribútorok jelentősen tudnák csomagolóanyag-eladási áraikat csökkenteni – szögezte le Kertész Béla. Ezalól kivétel a másodnyersanyag- (újrahasznosított) piac, ahol olyan mértékben – esetenként 50–80 százalékkal – csökkent a kereslet és az ár, hogy a másodnyersanyag-készletek eladhatatlanná váltak. A nagy európai hulladékkezelő cégek emiatt átmeneti állami beavatkozást kértek annak érdekében, hogy az elmúlt években kedvező irányt vett csomagolási szelektív hulladékgyűjtés és -hasznosítás ne torpanjon meg.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.