Élő Haydn-zene és a repülőgép-hajtóművek folytonos zúgása közepette tegnap letették a Ferihegyi repülőtér új utasfogadó épületének (SkyCourt) alapkövét. A SkyCourt a BUD Future névre keresztelt fejlesztési program központi eleme, a 2012-ig tartó teljes fejlesztés összértéke 261 millió euró (körülbelül 75 milliárd forint).
A másfél-két éves beruházás fővállalkozói üzletét – 200 millió eurós (kb. 56 milliárd forint) szerződés – a KÉSZ Kft. nyerte közbeszerzésen. Egyelőre nem tudni, hogy kik elől halászta el az üzletet, a beruházó Budapest Airport (BA) későbbre ígért tájékoztatást. A BA minden vezetője hangsúlyozta: szinte kizárólag magyar alvállalkozók jutottak-jutnak így munkához, háromezer munkahely jön létre, az üzemeltetésre pedig további több száz. Az új csarnokot már a jövő év végén részlegesen forgalomba helyezik.
Értesülésünk szerint a beruházást részben azoknak a bankoknak és intézményi befektetőknek a hiteléből fizetik, amelyek tagjai a BA-t megvásárló konzorciumnak. Azt is megtudtuk, hogy az új csarnok elé építendő négycsillagos szálloda háromfordulós pályázatának második része a hónap legvégén lezárul, több nagy külföldi jelentkező is van.
Jost Lammers, a BA vezérigazgatója vázolta, hogy az új csarnok és a szálloda mellett a későbbiekben egy kereskedelmi-irodai projektet is indítanak, és – a Magyar Postával történt konzultáció után – hozzálátnak az árufuvarozó központ létesítéséhez. Emlékeztetett, hogy az éppen két éve birtokon belül került Hochtief Airport már eddig is több fontos bővítést, korszerűsítést hajtott végre Ferihegyen. Egyebek között új utasbiztonsági berendezéseket helyeztek üzembe, új átszállófolyosót és poggyászosztályozót létesítettek, új forgalmi előtéret hoztak létre, teljesen felújították a kifutópálya fénytechnikáját, korszerűsítették a radarokat és egy biztonsági kerítést is felhúztak. Magát a vállalatot is karcsúsították, több üzletágat kiszerveztek, így ma költséghatékonyabb a szervezet, mint amikor a németek átvették az irányítást az előző tulajdonostól.
Az elmúlt néhány hónapban nem kevesebb mint 12 000 négyzetméternyi terminálépületet bontottak el. A helyén most erőgépek dolgoznak, a 2A és a 2B terminált összekötő új csarnok 40 ezer négyzetméteres lesz, a
2-es terminálon 55 ezer négyzetméternyi területet felújítanak. A bontást közel másfél éves előkészítő munka előzte meg, ennek során a lebontásra ítélt irodákból új, modulrendszerű konténervárosba költöztek a légitársaságok és a Malév Ground Handling földi kiszolgáló cég munkatársai.
A SkyCourt 2010 végétől lényegesen megnöveli a repülőtér utasforgalmi kapacitását. Az új terminálépület átadását követően nyolcvan utasfelvételi pult (ebből 16 önkiszolgáló jegykezelő automata), 28 utasbiztonsági csatorna, ötven útlevélvizsgáló pont és 21 beszállókapu szolgálja az utazók gyors és kényelmes kiszolgálását.
Az eseményen jelen lévő Bajnai Gordon kormányfő szerint az a tény, hogy a német cég vezette befektetői konzorcium a vállaltaknak megfelelő ütemezésben valóban hozzáfogott a beruházás sorozathoz, jelzi: vannak olyan külföldi partnerek, amelyek továbblátnak a mostani válságnál, és bizalommal vannak az ország, a gazdaság iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.