BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A földrengés és a cunami hatása Japán autóiparára

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Évi kilencmilliós darabszámával Japán a világ legproduktívabb járműgyártója. Az autóipar fontos szerepet tölt be a szigetország gazdaságában, de a március 11-i katasztrófa után a „hogyan tovább” kérdésre egyelőre nehéz válaszolni.

A csapás ugyanis elsősorban a Tohoku régióban működő beszállítókat érte, s róluk jelenleg keveset tudni.

Ha a következményeket nézzük, egyértelmű, hogy a Honda járt a legrosszabbul, mert az anyagi károkon túl náluk egy emberéletet és 17 sérültet követelt a tragédia. A cég egy hétre leállította a gyártást, hogy a károk felmérésére és a helyreállításra fektessék a hangsúlyt.

A gyártást a Mazdánál is felfüggesztették egy időre, de utánpótlási zavarokkal nem számolnak, hiszen a határon túli üzemeikben a helyi beszállítókra alapoznak. Hasonló a helyzet a Mitsubishinél és a Nissannál is. Utóbbinak több gyára is megsérült, de a nemzetközi beszállítói hálózatnak köszönhetően nem kell alkatrészhiánytól tartania.

A Subaru, pontosabban a Fuji Heavy Industries gummai üzeme szintén megsérült, s több egységben szünetelt a termelés, mert számos alkatrész nem érkezett meg a földrengés sújtotta övezetből. A Suzuki gyárait nem érte kár, az alkatrész-beszállítási problémák pedig vélhetően záros határidőn belül megoldódnak. Addig a tartalékokra támaszkodhat Esztergom is, ahol – az importőr szerint – jó pár hónapig kitart a készlet.

A Toyota mijagi bázisán megrepedtek a falak és a kémények, Kantóban pedig elmozdultak a présgépek, a gyártást ők is leállították egy hétre, s megnyugtattak minden külföldi Toyota-vásárlót, hogy nem lesz érzékelhető az átmeneti szünet. n

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.