Folyik a magyar–orosz energiaipari kapcsolatok új irányba terelése. Lapunk információi szerint a közelmúltban több olyan egyeztetésre is sor került, amely az MVM csoport gázpiaci szerepének a kibontakoztatását, illetve a paksi atomerőmű bővítését készíti elő. Horváth Péter, a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke múlt pénteken az orosz politikai vezetést legfelsőbb szinten tájékoztatta, hogy a magyar kormány nem támogatja egy az MVM-től eltérő magyarországi üzleti kör oroszországi gázimport-kezdeményezéseit. A MEH-elnök eljárt egy találkozó előkészítésében is Orbán Viktor miniszterelnök és az orosz Gazprom vezetése között.
Bár az ilyen egyeztetések az energetikai együttműködés normális részének tekinthetők, szokatlan, hogy a feladatot az energiahivatal elnökére testálták. A megbeszélésekhez közeli forrásunk szerint Horváth Péter már bő két hete is járt az orosz fővárosban. A rá osztott szerepet szakmai körökben is furcsállták: „Ha Orbán Viktor Alekszej Millerrel, a Gazprom első emberével akarna találkozni, azt megszervezheti a már bevált kapcsolatain keresztül is” – mondták.
Horváth Péter Baji Csabával, az MVM elnök-vezérigazgatójával – egyben a Paksi Atomerőmű elnökével – utazott Moszkvába. A téma az atomerőmű és a Roszatom együttműködése, valamint a paksi bővítés volt, ezt a villamos műveknél meg is erősítették. Az ilyen egyeztetések rendszeresek, a bővítésről más cégekkel is egyeztet az MVM.
Baji Csaba moszkvai tárgyalási portfóliója hamarosan a gázkereskedelemmel bővül. Régóta hírlik, hogy az MVM megvenné az E.On magyarországi gázüzletágát. Két hónapja állítólag 800 millió eurót kínált érte, de 1,2 milliárdot kellett volna előteremtenie. Azóta látszólag csend van.
Az E.On 2006-ban a Moltól vette meg a gázüzletágat. Ezzel megszerezte a hazai gáz-nagykereskedelmet, megörökölte a hoszszú távú gázimportszerződést, hozzájutott öt föld alatti gáztárolóhoz és néhány gáz-kiskereskedőhöz is. A kereskedelmet összefogó E.On Földgáz Trade saját tőkéje közel 20 milliárd forint, tavaly 6,5 milliárdos vesztesége volt. A tárolókat kezelő E.On Földgáz Storage saját tőkéje (csak 2009-es adatot találtunk) 71 milliárd forint, nyeresége 8 milliárd.
Ám az E.On meg is kerülhető az importban, ha a 2015-ben lejáró hosszú távú gázimportszerződését nem ő maga, hanem az MVM hosszabbítja meg. Igaz, ehhez előbb a gázfelhasználók pénzéből sok milliárdot kell gázinfrastruktúránk fejlesztésébe fektetniük, hogy beszerzési lehetőségeink bővülésével javuljon az MVM pozíciója a majdani gázimporttárgyalásokon.
Ha a behozatalban az MVM lép az E.On helyébe, rendezni kell az orosz-német Panrusgáz Zrt. 2015 utáni szerepét is. A ma érvényes szerződésnek ugyanis közvetlenül e cég a jogosultja.
Nem lehet teljes az MVM hazai gázpiaci szerepe az E.On tárolói nélkül sem. Két napja Bencsik János államtitkár térségi gáztárolói pozíciónk erősítésének tervéről is beszélt. Feltesszük, a magyar stratégiai célok csak úgy valósíthatók meg a német cég tárolóival, ha azokat megvesszük, vagy ha a társasággal különösen szoros stratégiai együttműködést alakítunk ki.
Útban van valaki
Piaci súlya alapján talán a Mol vagy valamely, a cég kapcsolati körébe tartozó vállalkozás lehet olyan fontos, hogy orosz körökben is jelezni kellett: támogatása nem tartozik az MVM-et erősítő kormány prioritásai közé. A Molt magát azonban kizárhatjuk. A cégben lévő állami hányad hamarosan – vélhetőleg apportként, hogy ne növelje az államadósságot – az MVM-hez kerül. Piaci forrásaink szerint a Mol utoljára két éve próbált évi kétmilliárd köbméternyi orosz gázt lekötni a CEZ-zel építendő magyarországi, szlovákiai és csehországi erőművekhez.
l Meghosszabbítás: 2032–37
l Új blokk építése: leghamarabb 10-12 év múlva*
l Új blokk építése: legkésőbb 2032-től**
* Az előkészítés és a beruházás időigénye miatt.
** Különben nincs pótolva az első kieső blokk.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.