BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Van pénz az adósságra

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
kórházak A beszállítók léte is veszélyben van

Az Egészségbiztosítási Alap szufficitjéből megkezdhető a kórházi adósság konszolidálása, és juthat pénz a drámai orvoselvándorlás megállítására. A gyógyítók és az ágazat háttéripara tegnap valóságtérképet készített, amelyet eljuttatnak az ágazat irányítóinak.

Törvényszerű a hazai kórházak 60 milliárd forintos eladósodása, hiszen az Egészségbiztosítási Alap (EA) gyógyító-megelőző ellátásokra fordított kiadásai reálértéken 250 milliárd forinttal maradnak el a húsz évvel ezelőttitől – fogalmazott Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt követően, hogy tegnap az ágazat szakmai szervezetei konzultáltak a számukra „hitelező” gyógyszer- és orvostechnikai cégek szövetségeinek vezetőivel. Az alulfinanszírozott rendszert mára a várólistára kényszerülő betegek, a rosszul fizetett dolgozók és az ágazat beszállítói tartják fönn – toldotta meg a gondolatsort Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke.

A kórházi szükségletek 90 százalékát kielégítő Teva, Euromedic és Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat vezetői mellett a 60 tagot tömörítő Orvostechnikai Szövetség vezetői vettek részt a konzultáción, ahol megerősítették: a kórházi kintnlevőségüket már nem fedezi az árrésük, csak hitelből tudják feltölteni a készleteiket. Ezért például a Hungaropharma minden kórháznál gyógyszerszállítási limitet szabott meg. Ha ezt eléri a kórház, csak készpénz ellenében juthat további gyógyszerekhez. Másoknak akkora az adósságuk, hogy készpénzes vásárlásra is csak akkor van módjuk, ha törlesztenek a korábbi tőketartozásukból. A gyógyszer nagykereskedők lépését indokolja a közel 30 milliárd forintos kinnlevőség, amelyből 12-vel a kórházak, a többivel a patikák tartoznak nekik – mondta Feller Antal, a Hungaropharma vezérigazgatója.

Az Orvostechnikai Szövetség tagvállalatainak 10-12 milliárd a kinnlevőségük. Hornyák László elnök megerősítette: amennyiben a cégek ez év végéig hozzájutnak a lejárt számláik ellenértékének 90 százalékához, a jövő negyedévben pedig a fönnmaradó hányadhoz, felajánlják a késedelmi kamatot az államadósság csökkentésére vagy az egészségügyi dolgozók béremelésére. Erről a tagvállalatok saját maguk határozhatnak, a szövetség várja a döntéshozók válaszát – mondta az elnök.

Az egészségügy átmenetileg önmagában képes lehet a drámai helyzet javítására – állítja Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. Az EA relatív szufficitje ugyanis várhatóan 40-50 milliárd forint lesz, hiszen többletbevétele és a tervezettnél kevesebb kiadása lesz. Például több mint 10 milliárddal kevesebbet fizetett ki táppénzre, ugyanakkor nem használta ki minden kórház a számára engedélyezett teljesítménykeretet sem, itt 18-20 milliárd a tartalék. E mellett 2,5 milliárd forint megtakarítás lesz az alapellátási kasszában, ugyanis a bürokrácia miatt a háziorvosok nem jutottak hozzá a műszerparkjuk korszerűsítését lehetővé tevő eszközfinanszírozási lehetőséghez. Tetemes bevételt jelent továbbá a gyógyszercégek extra adója is.

Sinkó Eszter a tb-szufficitből önálló intervenciós alapot hozna létre, felhasználását az egészségügyért felelős államtitkárságra bízná. Szerinte központilag kell eldönteni, mely kórházaknak kell többletpénz a várólisták csökkentésére, ugyanakkor emelhetnék egyes foglalkoztatási csoportok bérét, de megkezdhetnék az adósságrendezést is.

Az ágazat háttéripara eddig is hajlandó volt a kórházi adósságok átütemezésére, de tudomásul kell venni, hogy az ő mozgásterük is beszűkült. Ezért a betegellátás garantálása érdekében sürgősen tárgyalóasztalhoz kell ülni az államtitkárságnak a kórházak és a beszállítók képviselőivel.

A Honvédkórház már sínen van

A kórházszövetség azt reméli, hogy a Honvédkórházhoz hasonlóan talál megoldást a kormány a teljes ágazat adósságának rendezésére. A volt ÁEK ugyanis 6 milliárd forintot kapott a központi költségvetésből a lejárt tartozásainak kiegyenlítésére, és a jövőben az intézmény költségvetését öt és fél milliárddal egészítik ki.


Nógrádi Tóth Erzsébet A Honvédkórház már sínen van A kórházszövetség azt reméli, hogy a Honvédkórházhoz hasonlóan talál megoldást a kormány a teljes ágazat adósságának rendezésére. A volt ÁEK ugyanis 6 milliárd forintot kapott a központi költségvetésből a lejárt tartozásainak kiegyenlítésére, és a jövőben az intézmény költségvetését öt és fél milliárddal egészítik ki.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.