Környezetvédelmi engedély a Nabuccónak
„A Nabucco részvényesei biztosították a szükséges finanszírozást, az előkészületek terv szerint haladnak” – válaszolt a gázvezeték-konzorcium arra a kérdésünkre, vajon a Mol a múlt héten részt vett-e a soros alaptőke-emelésben. Nemrég ugyanis a konzorcium egyik szóvivője jelezte: ha a Mol nem ad további pénzt, kieshet a vállalkozásból. A lapunknak adott, nem egyértelmű válasz mellett annak alapján is feltehető, hogy a Mol fizetett, hogy azóta a konzorcium a médián keresztül nem gyakorolt nyomást a magyar társaságra, amely az év elején jelezte, elégedetlen a társulás gazdálkodásának hatékonyságával, de amely utóbb elégedetten nyugtázta a Nabucco West projektváltozat terveit.
A konzorcium hangsúlyozta még, hogy a „Nabucco West által az azeri Sah Deniz II. gázkonzorciumnak adott tarifaajánlatát a vállalkozás mind a hat tulajdonosa támogatta”.
Tegnap további előrelépés történt: a Nabucco gázvezeték 384 kilométer hosszú magyarországi szakasza megkapta az utolsó környezetvédelmi engedélyt is, ezzel Magyarország a projektben érintett első ország, amely sikeresen befejezte az engedélyeztetési eljárást, a konzorcium erről kiadott közleményét az MTI idézte. Az engedélyeket a Közép-Duna-völgyi, az Észak-magyarországi, az Alsó-Tisza-vidéki, valamint a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség adta ki. A következő lépés Magyarországon a kezdeti mérnöki és tervezési munkák véglegesítése és a szükséges építési engedélyek beszerzése lesz, erről Bercsi Gábor, a Nabucco Gázvezeték Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója nyilatkozott a közleményben. A társulás számít a magyar hatóságok további együttműködésére a projekt későbbi szakaszaiban is.
A Nabucco a török-bolgár határ közeléből Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül szállít majd gázt, a vezeték Baumgartenben, a Közép-európai Gázelosztó Központban ér véget.
Reinhard Mitschek, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC) ügyvezető igazgatója a döntést jelentős előrelépésnek nevezte Magyarországon, és fontos mérföldkőnek a Nabucco egyszerűsített változata, a Nabucco West szempontjából. A bécsi székhelyű NIC 2004 júniusában alakult tagjai az ausztriai OMV, a magyarországi Mol, a romániai Transgaz, a bulgáriai Bulgargaz Holding, a törökországi Botas és a németországi RWE.


