Magyarországhoz hasonlóan Fehéroroszország is újabb atomerőmű építésére készül. Ám míg ők csak mérlegelik a kérdést, nálunk hamarosan a kormány, majd az Országgyűlés elé kerülhet az újabb paksi blokkok telepítésének az ügye, s az idén beruházási döntés is születhet. Igaz, ez már csúszás, mert a korábbi tervek szerint erre az évre már az első tenderek kiírását lehetett remélni.
A Fehéroroszországban felmerült elképzelés jelentőségét az adja, hogy ismét bebizonyosodott: a múlt évi fukusimai baleset a beruházók többségét nem tántorította el az újabb nukleáris blokkok építésétől. De a korábbinál szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezetnek be. Belarusz egyébként a szénhidrogén-alapú energiahordozók drágulása, illetve azok készleteinek apadása miatt véli, hogy a kiút egy újabb atomerőmű lehet számára. (Ez azért is érdekes, mert gázvezetékrendszere már az orosz Gazprom tulajdonában van, s tőle Fehéroroszország kedvezményes áron kapja a gázt.)
Magyarországon magas az atomenergia társadalmi elfogadottsága. Az Országgyűlés 2009. március 30-án adta elvi jóváhagyását ahhoz, hogy elkezdődjenek az új blokkok telepítésének előkészületei. A bővítésnek már korábban is többször nekifutottunk. Az 1980-as évek derekán is felmerült a most működőkével azonos, 440 megawatt kapacitású blokkok telepítése. Csakhogy az orosz (akkor még szovjet) gyártó akkor éppen átállt a nagyobb, 1000 megawattos egységek sorozatgyártására, s bár abból is vettünk volna kettőt, az előkészületeket a kormány még a rendszerváltás előtt lefújta.
1996/97-ben újból nekifutottunk, de nem kifejezetten a nukleáris bővítésnek: a Magyar Villamos Művek kapacitásnövelő tendert írt ki, bármilyen technológiára. Ám a tenderen csak az a pályázó indulhatott, amely már elkészítette a projekt előzetes környezeti tanulmányát, és megszerezte a szükséges hatósági engedélyeket is. Erre a nukleáris blokkokat kínáló francia, amerikai és orosz gyártó nem volt képes a megadott, rövid határidőre. Egyébként más sem nyert 200 megawattosnál nagyobb kategóriában, annál kisebben pedig néhány gáztüzelésű erőmű építése kapott zöld jelzést.
A nyolcvanas évek közepétől több más ajánlkozás is volt új atomerőmű építésére, így például francia ajánlat is volt 1000 megawattos blokkok építésére a Paksi Atomerőmű Zrt. által közzétettek szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.