Hol van már a fél évtizeddel ezelőtti zöldhullám, amikor minden befektetési alapra rányomták az ESG-pecsétet, hogy el lehessen adni? Akkor azzal hirdették ezeket a befektetéseket, hogy egyszerre lehet jót tenni és jól keresni. Utóbb kiderült, hogy a kettő együtt nem megy. Sőt, külön-külön sem teljesítettek a zöldalapok, gyenge hozamok mellett sem szolgálták igazán a zöldülést. Három évvel ezelőtt fordult a kocka, s a nettó befizetéseket felváltották a nettó pénzkivonások. Most épp az utolsó érvet cáfolja a piac: kérdéses, hogy fontos információt hordoz-e az ESG jelzés?
A környezeti, társadalmi és irányítási szempontból tudatos (ESG) befektetések védelmezői rég feladták eredeti álláspontjukat, hogy lehet egyszerre jót tenni és jól keresni.
A korábban zöldülő piac bizony bebarnult.
Az ESG utolsó mentsvára az volt, hogy az ESG-jelleg pénzügyi szempontból lényeges információt hordoz, amit a befektetők figyelembe vesznek a részvényválasztáskor, ami stabilabbá teszi a portfóliót. Azon az alapon, hogy jobb a több szempont, mint a kevesebb. Ez volt az ESG-integráció, melynek értelmében a nagy alapkezelők olyan információkat is szem előtt tartottak, mint a vállalati szén-dioxid-kibocsátás, a munkaügyi kapcsolatok vagy az emberi jogok kezelése, amikor döntöttek a vásárlásról vagy eladásról.
Tabu döntögető kutatást tett közzé a Scientific Beta: 200 ESG-tényezőt vizsgált, amelyeket a portfólió optimalizálására használnak a teljesítmény és a kockázat egyensúlya érdekében, s arra jutottak, hogy ezek semmit sem javítottak a portfólió minőségén a hagyományos pénzügyi tényezőkhöz képest. Ahogy a kutatók fogalmaztak:
Egyszerűen nincs bizonyíték arra, hogy az ESG-mutatók hozamnövekménnyel járnának.
Márpedig, ha a sok ESG-információ nem javítja a jövedelmezőséget, akkor pusztán költséges figyelemelterelésről van szó.
A zöldhullám idején a befektetőknek azt ígérték, hogy ha a fenntarthatóságba fektetnek, akkor hosszabb távon nagyobb hozamot érnek el. De az erőművek bezárása, a bányák felszámolása nem termel profitot, épp ellenkezőleg, ezzel veszteséget realizáltak volna a tulajdonosok. Ellenben a piszkos eszközök eladásával azonnal bevételhez jutottak. És természetesen az új tulajdonosok sem hagytak fel a termeléssel, hiszen ha környezettudatosak lettek volna, meg sem vásárolják ezeket az eszközöket. Valójában továbbra is legalább annyi szenet ástak ki a földből, kőolajat pumpáltak fel a mélyből, s ha már kitermelték, el is égették. Csak az új tulajdonosok olyan kisebb piaci szereplők lettek, amelyekre a korábbi tulajdonosoktól eltérően már nem nehezedik a negyedéves tőzsdei jelenéstételi kötelezettség. Nagyjából az történt a zöldhullámban, hogy
a piacok hátsó udvaraiba tolták a bolygógyilkos tevékenységet.
A lelkes ESG-befektetőket persze aligha zavarta a zöldátállás fájdalmas része, annál élénkebben követték a hozamok alakulását. Nos, például a zöldkötvények egyszerűen nem tudták felülteljesíteni a hagyományos kötvényeket, alátámasztva azt a régi parkettmegfigyelést, hogy nem lehet egyszerre jót tenni és jól keresni.
Az is hozzátartozik a szomorú történethez, hogy a barna hullámra ráerősített
Talán Trump elnöksége is ide kívánkozna, ha nem emlékeznénk rá, hogy már Biden elnök is termelésre noszogatta az amerikai olajszektort.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.