Az Egyesült Államok saját szénhidrogén-termelésének növelése miatt módosulni fognak a világ olaj- és gázszállító útvonalai, illetve azok fontossága is. Az egyik forgatókönyv szerint amiatt, hogy az USA már 2020-ra nettó gázexportőr lesz, és megjelenik az olajeladások piacán is, a közel-keleti olajeladások 90 százaléka Ázsiában jelenik majd meg.
Erősödni fog a cseppfolyós formában (LNG) szállított gáz súlya a teljes gázkereskedelmen belül, a növekedés elérheti a jelenlegi LNG forgalomnak akár a 30 százalékát is. A növekedés főként Kínához, Indiához és a Közel-Kelethez fog kapcsolódni, a kereslet pedig főként az OECD-országokban nő, ahol eleve jobban érzékelhető a váltásra való törekvés a gázra és a megújuló energiahordozókra.
A tanulmány további kiemelt megállapítása, hogy folyamatosan javul az energiafelhasználás hatékonysága. „2035-re globálisan annyi energiahordozót fogunk megtakarítani, amennyi a 2010-es teljes felhasználás ötöde” – mutat rá a kiadványban Maria van der Hoeven, az IEA ügyvezető igazgatója az energiahatékonyság fontosságára.
Optikai kábel is lesz
Szlovéniában is megszületett a Déli Áramlat gázvezeték helyi szakasza lefektetésére vonatkozó végleges beruházási döntés – jelentette az RBK orosz internetes lap. Nálunk október 31-én állapodtak meg a beruházásról az MVM és a Gazprom vezetői. A Gazprom és a szlovéniai Comita South Stream Telecom AG néven olyan vegyes vállalatot hoz majd létre, amely cső szárazföldi szakaszán optikai kábelt fektet majd le. A vezeték fekete-tengeri szakasza megépítésére a Gaz-prommal társult olasz ENI első embere tegnap Moszkvában egyeztetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.