BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ígéretes a lengyel palagáz

Olcsóbb saját gázt, javuló tárgyalási pozíciókat az importszerződéseknél, és számos gazdasági előnyt vár Lengyelország a felfutás előtt álló palagáztermelésétől. Gázprojektek sorára készül, de a nukleáris és szénenergiát sem szorítja háttérbe

Lengyelországban a tervek szerint 2015-ig elindul a nem hagyományos szerkezetben lévő, úgynevezett shale gáz (palagáz) ipari szintű termelése, a felhozott gázmennyiségnek 2020-ra el kell érnie az évi 10 milliárd köbméteres szintet. (Éves gázigénye 14,5 milliárd köbméter) Az ottani palagáz-felhozatal révén nőne az ország saját forrásból történő energiahordozó-ellátása, és csökkennének gazdaságának energiaköltségei is, amelyeket az elmúlt években egyre magasabbra kényszerítettek az import energiahordozók emelkedő árai – hangzott el a Lengyelország budapesti nagykövetségén tartott előadásokon.

A gáztermelés növelése mellett nem szorul háttérbe az ország szén-, és nukleáris alapú energiatermelése sem. Az importnál olcsóbb gáznak nagy szerepe lehet a munkahelyteremtésben is, főként a gázt felhasználó iparágak felfuttatásában.

„Nem jelent veszélyt palagáztermelésünkre az, hogy a Gazprom egyre gyakrabban enged európai exportáraiból, abban viszont biztosak vagyunk, hogy saját termelésünk révén javulnak az orosz társasággal szembeni tárgyalási pozícióink” – válaszolt a Világgazdaságnak a lengyel külügyminisztérium gazdasági együttműködésért felelős osztályának vezetője. Katarzyna Kapperczyk emlékeztetett, hogy a tárgyalási pozíciót javítja a Swinoujsciében épülő cseppfolyósgáz- (LNG) fogadó terminál, a már átadott lengyel-cseh, és a tervezett lengyel-szlovák és a lengyel-litván interkonnektor is. Lengyelország ezen felül kétirányúsítaná a ma csak nyugat felé szállító Jamal-Európa gázvezetéket, az év végén pedig átadná a gáztőzsdéjét is. 2014-ig több mint 1000 kilométer új gázvezetéket építene, de mérlegel további 1120 kilométernyit, és több mint hárommilliárd köbméterrel megnöveli gáztároló kapacitásait.

Nem számíthatunk nagyobb orosz gázárcsökkentésre Pawel Poprawa szerint sem, aki a lengyelországi Energetikai Tanulmányok Intézete részéről közölte: a Gazpromnak szüksége van a magasabb bevételekre kimerülő készletei pótlására, eszközei megújítására, és a mesterségesen alacsony, belföldi árak ellensúlyozására. Meg kell térülnie a cég új gázvezeték beruházásai költségeinek is.

Lengyelországban eddig 19 vállalatnak 111 kutatási koncessziót adtak ki a nem hagyományos palagázkészletek kapcsán, s lehet, hogy újabbakat is fel fognak kínálni. Jelenleg a PGNiG, az Orlen Upstream és a Lotos Petrobaltic lengyelországi cégeknek van koncessziója, továbbá négy amerikai, három kanadai, európai, ausztráliai és japán cégek is. A munka műszaki részét a szakma nemzetközi tekintélyei, a Schlumberger, a Halliburton és a Baker Hughes végzik. Tavaly például a Mol és az MVM vezetői, továbbá más szervezetek képviselői a helyszínen tanulmányozták a lengyelországi palagáz-termelési tapasztalatokat.

A lengyel állami földtani intézetének 2012. márciusi jelentése szerint az ország palagáz-készletének felső határa kétezer milliárd köbméter, de reálisabb a 346 és a 768 milliárd köbméteres készletnagyság.

Óvatosan a derűlátással

A nemrég még ígéretesnek tekintett makói gázkincs utóbb nem minősült gazdaságosan felhozhatónak, de az ország nem hagyományos gázlelőhelyein (a Zalai-, a Dráva-, a Makói-, a Békési- és a Derecskei-medencében) most is folyik kutatás. E területek gáza a medenceközponti tight gas típusba tartozik. A napokban a Fitch Ratings jelezte: a térségben 2020 előtt nem lesz jelentős gázárcsökkenés, mert a lengyel palagáz termelés növekedését a felhasználás emelkedése fogja kísérni az addigra működő gázturbinás erőművek miatt.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.