A valóság – a társaság közlése szerint – az, hogy minden egyes konkrét ár a vevővel az előzőleg már közösen meghatározott árképletnek megfelelően alakul, folyamatosan és automatikusan követve azokat a változásokat, amelyek a képlet összetevőiben végbemennek. A képlet pedig végső soron olyan árat határoz meg, amilyen költséggel ki lehetne váltani a Gazprom által szállított gázt. Ez azt is jelenti, hogy a társaság minden egyes piacán külön-külön ár adódik a képletből, s hogy e képletek védelmet jelentenek e piacoknak más piacok és egyéb tényezők káros hatásaival szemben.
„Éppen ezért, ha az átlagos referenciaárra vonatkozó előrejelzésben valamilyen konkrét érték szerepel, az nem vonatkoztatható egyes, konkrét piacokra. Azokra szigorúan és egyesével kell kiszámolni az új árakat” – hangsúlyozza a társaság. A Gazprom árstratégiája ugyanaz, mint eddig, abban nem változott semmi.
A magyarországi képlet szerinti ár kapcsán lapunk úgy értesült, hogy a most indul negyedévben a korábbinál mintegy 2 százalékkal alacsonyabb szintet határoz meg ezer köbméterenként, és dollárban véve. Az, hogy forintban mennyit kell fizetni érte, értelemszerűen erősen függ a forint/dollár árfolyamtól. 2012 utolsó negyedében 560 dollár volt a képlet szerint magyarországi importár, de a vevő nem ezt az árat fizette, hanem egy alacsonyabbat, amelyben a spotpiaci jegyzéseket is figyelembe vették.
A piaconként eltérő árak miatt folyamatosan támogatások érik a társaságot. Közte és Litvánia között több mint egy éve bontakozott ki feszültség amiatt, hogy Litvániának drágábban adja a gázt, mint a szomszédos Észtországnak és Lettországnak.
A Gazpromnak viszont nem tetszik az a tény, hogy Litvánia meg akar felelni az EU harmadik energiacsomagjában állított követelményeknek is, amely magában foglalja a gázszállítók szállítási hálózatoktól való elkülönítését is. A Gazprom és a litván illetékesek karácsony előtt megkísérelték rendezni nyitott energetikai ügyeiket, a tárgyaló felek ám mindössze abban állapodtak meg, hogy folytatni fogják az egyeztetést.
Ráadásul a tényleges exportot erősen befolyásolja az időjárás alakulása is. Éppen ezért, egyelőre még 2012 egészére vonatkozó adatok sem tehetők közzé, és kiváltképp nem 2013-asok.
A gázpiacot az jellemzi, hogy a kereskedelmet elsősorban az ár, és csak másodsorban a termelés határozza meg, hiszen minden esetben az utóbbit igazítják az értékesítéshez a kitermelő vállalatok.
Ráadásul a tényleges exportot erősen befolyásolja az időjárás alakulása is. Éppen ezért, egyelőre még 2012 egészére vonatkozó adatok sem tehetők közzé, és kiváltképp nem 2013-asok.
A gázpiacot az jellemzi, hogy a kereskedelmet elsősorban az ár, és csak másodsorban a termelés határozza meg, hiszen minden esetben az utóbbit igazítják az értékesítéshez a kitermelő vállalatok.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.