„Az E.On Földgáz Trade Zrt. többször elérte a Moltól hét éve átvett, hosszú távú gázimportszerződés árképletének módosítását, és jelentős árcsökkentést is kivívott, legutóbb tavaly júliusban. Ma Magyarországra a hat legalacsonyabb európai ár egyikén szállít a Gazprom” – közölte a társaság igazgatósági tagja az Energy Summit konferencián. Horváth Tibor ezekről annak kapcsán beszélt, hogy megváltoznak azok a gázpiaci körülmények, a ma érvényes importszerződés született, s e változásokat és a szakterület trendjeit figyelembe kell venni a 2015-ben lejáró megállapodás meghosszabbításakor is. Fontos változás például az európai gázközpontok, s velük a spotpiaci árak piaci súlyának növekedése, a stagnáló felhasználás várható növekedése. Az ország továbbra is függeni fog az energiahordozó-importtól.
Amellett tehát, hogy az EFT szerint célszerű megtartani a rugalmas átvételt biztosító hosszú távú szerződést, a feltételeket mindenképpen újra kell tárgyalni. Ehhez minél pontosabban előre kell látni az igények alakulását, hogy mennyiben ésszerű a valamivel olcsóbb, de rugalmatlan átvételi lehetőséget biztosító spotpiaci gázra alapozni az ellátást, látni kell az import csökkentésének és diverzifikálásának lelhetőségeit. „Egy ország gázellátását felelőtlenség spotpiaci gázra alapozni” – jelentette ki Horváth Tibor. Emlékeztetett arra a gázellátási dilemmára, amely szerint a három gázpiaci elvárás – alacsony ár, diverzifikáció, ellátásbiztonság – összes összetevője egyszerre nem érvényesülhet.
Szerinte gázimportfüggésünk a beszerzés többforrásúvá tétele mellett felhasználásunk hatékonyságának növelésével, takarékosabb felhasználással csökkenthető.
Ez utóbbit hangsúlyozta a Nemzeti Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terv felülvizsgálatáról előadó Varga Tamás is, az NFM főosztályvezetője. Közölte, hogy a felülvizsgálattal nem módosul Magyarország kötelezettség-vállalása, amely szerint 2020-ra 14,26 százalékra növeli energia-termelésén belül a zöldtermelés arányát, de a célhoz vezető utat és eszközöket hozzá kell igazítani az ország lehetőségeihez. El kell kerülni azokat a csapdákat, amelyekbe Csehország, Németország és Olaszország beleesett a zöldáramtermelés túltámogatásával. „A mai hazai rendszer (kát) a maga nemében az egyik legjobb Európában, ma is lehet hozzá csatlakozni” – közölte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.