A 20 kilométeres szlovákiai rész a magyar-szlovák határtól Felsőzellőig vezet. A csövön mindkét irányba szállítható gáz. Az induló kapacitás évi ötmilliárd köbméter, és később bővíthető. Ezen belül a vezetéken szlovák–magyar irányba évi 4 milliárd köbméter, fordított irányba évi mintegy 1,6 milliárd köbméter gáz továbbítható. A beruházás 160 millió eurós költségéből az Európai Unió 30 millió eurót vállalt.
A vezeték átadásával tejessé vált az észak-dél gázfolyosó magyarországi szakasza. A folyosó a még felépítendő, lengyelországi cseppfolyós földgáz (LNG) kikötőktől a horvátországi Krk-szigetre tervezett LNG-terminálig vezet. A végponti létesítményeken túl hiányzik az a szakasza is, amely a szlovákiai és a lengyelországi gázhálózatot köti össze. A magyar-szlovák projekt szlovákiai beruházója, az Eustream szóvivője nemrég arról tájékoztatta lapunkat, hogy az interkonnektor lehetőséget teremt a nyugat-európai gázközpontokban (hub) forgó, orosztól eltérő forrású földgáz fizikai behozatalára, és a lengyelországi palagáz importjára is. Ezen felül a spotpiacokról és a virtuális kereskedelmi pontokról is juthat gáz a meglévő, számos útvonalról az interkonnektoron keresztül.
Júniusban üzembe helyezhető egy másik fontos vezeték, a bolgár-román interkonnektor is, erről még szerdán számolt be Dragomir Sztojnev bolgár gazdasági és energia miniszter. Ez csúszás az ottani tervekhez képest, a munkát a Duna alatti szakasznál jelentkezett nehézségek hátráltatták. A vezetéken csak egy irányba, Románia felé haladhat a gáz, mert a romániai oldalon még nem készült el a szükséges kompresszor, írja a Novinite. Bulgáriát is a 2009-es gázválság ösztönözte beszerzése diverzifikálására, és Ausztria felől is gázhoz remél jutni. A bulgáriai hálózatot a törökországival is össze kívánják kapcsolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.