BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázszállítási útvonal nyílt Szlovákia felé

Diverzifikáció Átadták a magyarországi és a szlovákiai nagynyomású gázhálózatot összekötő, 114 kilométer hosszú vezetéket. Az interkonnektor magyarországi szakasza 94 kilométer, nyomvonala Balassagyarmattól Vecsésig halad. A szükséges gáznyomást a Szada közelében telepített – és a San Diego-i Solar Turbines társaságtól származó – kompresszor tartja fenn, e létesítménynél rendezték tegnap Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnökök részvételével az avató ünnepséget.

A 20 kilométeres szlovákiai rész a magyar-szlovák határtól Felsőzellőig vezet. A csövön mindkét irányba szállítható gáz. Az induló kapacitás évi ötmilliárd köbméter, és később bővíthető. Ezen belül a vezetéken szlovák–magyar irányba évi 4 milliárd köbméter, fordított irányba évi mintegy 1,6 milliárd köbméter gáz továbbítható. A beruházás 160 millió eurós költségéből az Európai Unió 30 millió eurót vállalt.

A vezeték átadásával tejessé vált az észak-dél gázfolyosó magyarországi szakasza. A folyosó a még felépítendő, lengyelországi cseppfolyós földgáz (LNG) kikötőktől a horvátországi Krk-szigetre tervezett LNG-terminálig vezet. A végponti létesítményeken túl hiányzik az a szakasza is, amely a szlovákiai és a lengyelországi gázhálózatot köti össze. A magyar-szlovák projekt szlovákiai beruházója, az Eustream szóvivője nemrég arról tájékoztatta lapunkat, hogy az interkonnektor lehetőséget teremt a nyugat-európai gázközpontokban (hub) forgó, orosztól eltérő forrású földgáz fizikai behozatalára, és a lengyelországi palagáz importjára is. Ezen felül a spotpiacokról és a virtuális kereskedelmi pontokról is juthat gáz a meglévő, számos útvonalról az interkonnektoron keresztül.

Júniusban üzembe helyezhető egy másik fontos vezeték, a bolgár-román interkonnektor is, erről még szerdán számolt be Dragomir Sztojnev bolgár gazdasági és energia miniszter. Ez csúszás az ottani tervekhez képest, a munkát a Duna alatti szakasznál jelentkezett nehézségek hátráltatták. A vezetéken csak egy irányba, Románia felé haladhat a gáz, mert a romániai oldalon még nem készült el a szükséges kompresszor, írja a Novinite. Bulgáriát is a 2009-es gázválság ösztönözte beszerzése diverzifikálására, és Ausztria felől is gázhoz remél jutni. A bulgáriai hálózatot a törökországival is össze kívánják kapcsolni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.