Az internetes vásárlás növekvő népszerűségét jól mutatja, hogy míg a hagyományos (offline) kiskereskedelemben évek óta 3000 forint körüli az egy-egy vásárlás alatt elköltött összeg, addig a virtuális térben ennél jóval nagyobb. A tanulmány szerint 2012-ben még 7500, tavaly azonban már 8300 ezer forint volt a kosaras rendszerben értékesítő webáruházaknál a kosárérték. Ráadásul vannak olyan szegmensek, ahol az átlagot jóval meghaladó az egy-egy alkalommal elköltött összeg, a műszaki cikkek esetében például közel húszezer forint. A hat legnagyobb forgalmat elérő szegmensben átlagosan 12 ezer forint jutott egy vásárlásra a múlt évben.
A magyar online kiskereskedelmi piac egyik sajátossága, hogy a hazai fogyasztók igénylik, hogy a cégek offline is jelen legyenek. Ennek megfelelően a hazai webboltok 49 százaléka rendelkezik hagyományos üzlettel, 31 százalékuk pedig olyan helyszínnel, ahol az interneten megrendelt árut személyesen átvehetik a vásárlók.
Alegnagyobb árösszehason-lító oldal, az Árukereső.hu és a GKI Digital közös kutatása alapján a magyarországi webáruházak túlnyomó többségénél úgy látják, hogy egyáltalán nem könnyű betörni a netes kereskedelmi piacra, és sok induló vállalkozás már az első évben feladja. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint a vásárlók egyre felkészültebbek, és a termékkínálat folyamatos megújítása kulcsfontosságú a siker szempontjából. A hazai internetes kiskereskedelmi piac hagyományosan koncentrált, a teljes forgalom túlnyomó részét a legnagyobb szereplők adják. A múlt év rendkívül mozgalmasnak bizonyult az online térben, mivel jelentős offline kereskedelmi láncok – Tesco, Media Markt – is megkezdték az értékesítést, illetve az év vége felé egy a régióban már komoly eredményeket elérő cég, a műszaki termékeket forgalmazó eMAG is megjelent a piacon.
A kutatásból kiderült az is, hogy a magyar webboltok többsége nem tart a nagy nemzetközi riválisoktól, azonban akadnak olyan szegmensek, ahol alaposan felboríthatja az erőviszonyokat a megjelenésük. Ilyen például az online könyvértékesítés, amelyben az Amazon piacra lépése hozhat komoly változásokat, igaz a világ vezető webáruházát már évek óta várják a magyar piacra, ám eddig csak Pozsonyig jutott el.
Új index az e-kereskedelemben
Új, negyedévente közölt mérőszámot hozott létre a GKI Digital és az Árukereső.hu a kosaras rendszerben értékesítő hazai webáruházak teljesítményének mérésére, az Online Kiskereskedelmi Index-et (OKI). A kutatás keretében jelenleg az online kiskereskedelemben érintett 15 szektor közül a legfontosabb 6 szektort vizsgálták részletesen, a későbbiekben pedig további szegmensek bevonását is tervezik a partnerek. Az OKI értéke tavaly 19,4 volt, az idén februárban pedig már 24,3.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.