BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terhelt USA–orosz üzletek

A Krím elcsatolása miatti amerikai szankciók hatással vannak az orosz–amerikai cégkapcsolatokra. Még kérdés, hogy ki, mennyit veszít az intézkedések miatt. A Szeversztál a korlátozásoktól függetlenül vonul ki Észak-Amerikából, a Schlumberger pedig reméli, hogy zavartalanok maradnak az oroszországi üzletei

Az oroszországi Szeversztál acélóriás kiszáll amerikai érdekeltségeiből. Közleménye szerint 2,325 milliárd dollár készpénzt kap a Severstal North America néven összefogott csomagért két helyi vevőtől, a Steel Dynamicstól és az AK Steeltől. Ezen belül az előbbi társaság 1,62 milliárd dollárt fizet a Severstal Columbus mini olvasztóért, amivel évi 3,4 millió tonnára nő saját, melegen hengerelt acél előállító kapacitása.

Az utóbbi 700 millió dollárban állapodott meg a Severstal Dearbornról, egy kokszüzemről és három olyan vegyes vállalati érdekeltségért, amelyekhez hengerelt lemez gyártókban jut. A bevételből az Alekszej Mordasov többségi tulajdonában lévő Szeversztál csökkentheti az adósságait és jelentősen javíthatja a nyereségességét.

A fenti ügyletekről már a múlt év végén megállapodtak, a hétfői bejelentés a végleges megállapodásra vonatkozott, a zárás pedig 2014. végére várható. A Szeversztál egy hete közölte, hogy 140 millió dollárért eladja a 100 százalékos tulajdonában lévő, kanadai PBS Coalst, a szintén kanadai Corsa Coalnak, ennek az ügyletnek a zárása augusztus közepére várható.

A Szeversztál döntését a piaci okok mellett az Oroszország ellen a Krím elcsatolása miatt bevezetett nyugati szankciók is befolyásolhatták, bár azok erre a társaságra nem vonatkoznak. Viszont egyes vélemények szerint kapcsolat lehet a megromlott orosz-amerikai viszony és aközött, hogy amerikai acélgyártók szeretnék, ha az orosz acéltermékek amerikai bevitelét korlátozó mennyiségi- és árhatárok helyett újból importkvóták lépnének életbe. Mint állítják, az orosz cégek nem tartják be a vonatkozó kereskedelmi megállapodást. A Szeversztál cáfolta, hogy megsértette volna az egyezményt.

Rákerült viszont a múlt héten az amerikai feketelistára a Rosznyefty, amelynek olyan kiterjedt nemzetközi, köztük amerikai partnerkapcsolatai vannak, hogy a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök azon melegében bumerángnak minősítette. Őt igazolhatja, hogy péntek reggel 3,5 százalékkal esett a Rosznyefty egyik jelentős amerikai partnere, a Schlumberger olajipari szolgáltató részvényeinek árfolyama. Az esést a Reuters által idézett elemzők indokolatlannak minősítették, hiszen a társaság bevételének csak öt százaléka keletkezik Oroszországban, de azóta tovább gyengült az árfolyam.

A Schlumberger a legnagyobb orosz olajcégnek Szahalinon dolgozik, de nemrég megállapodott a Gazprom Nyefttyel is a nyugat-szibériai Priobszkoje olajmezőn indítandó kooperációról is. Igaz, a Gazprom Nyeftyre sem amerikai, sem európai szankció nem vonatkozik. Paal Kibsgaard, a Schlumberger vezérigazgatója szerint a szankciónak jelenleg nincs tényleges hatása cége tevékenységére, de nem lehet tudni, mi lesz később.

A bumeráng azonban előbb célba talál, és csak azután száll vissza. Bár a Rosznyefty is tevékenysége zavartalanságáról adott hírt, csütörtökön 4 százalékot estek a papírjai, pénteken pedig további másfelet. Ezzel viszont – mutat rá a Rosznyefty – a tőzsdecég amerikai tulajdonosai is rosszul járnak. A Rosznyefty partnere az amerikai ExxonMobil és a norvégiai Statoil is, és a cég mist tárgyal a Morgan Stanley olajérdekeltségeinek megvásárlásáról. 19,75 százaléka a BP-é. A korlátozás megnehezítheti a társaságba való tőkebevonást.

Idáig nem ér a Gazprombankot sújtó szankció

A napokban a Gazprombank is felkerült az amerikai feketelistára, a társaság magyarországi érdekeltsége a Centrex Zrt., az évi 62 milliárd forint forgalmú gázkereskedő cég. A korlátozás főként tőkeműveletekre vonatkozik, a napi ügyletekre nem. „A Centrex működése, tehát a gázszállítása és a banki ügyletei is folyamatosak” – válaszolt a Világgazdaságnak Szitó János vezérigazgató. A cég július 18-ig rendben megkapta vevőitől az előző hónapban átvett gáz vételárát, amit bankján, az Unicrediten keresztül átutalja a Gazprombank felé, a Gazprom Export számára. Július 25-én megnyílik az augusztusi szállításokhoz szükséges akkreditívje is.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.