Románia idén már harmadszor fordul segítségért a nemzetközi piacokhoz, hogy kilábaljon a válságból, miközben a kormány által felvett hitelek ára a nemzetközi pénzpiaci ralik miatt jócskán megugrott.
Keleti szomszédunk több mint 15 milliárd dollárnak (több mint 5000 milliárd forint) megfelelő összegű vételi ajánlatot kapott az eladásra kínált, dollárban és euróban denominált államkötvényeire a Bloomberg egy neve elhallgatását kérő, az ügyet jól ismerő forrása szerint.
A 2030-ban lejáró dollárkötvények végleges felárát 185 bázispontban határozták meg az amerikai állampapírokhoz képest, a 2036-os kötvényekét pedig 230 bázispontban. A román kormány a 2039-ben lejáró eurókötvényeket is megcsapolja, a felár 375 bázispont a mid-swaphoz képest.
Érdekes adalék, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) június közepén tette közzé a Magyarország által felvett külföldi hitelekkel kapcsolatos adatait. Ez alapján hazánkban a 2030-ban lejáró dollárkötvények után 145 bázispontos felárat, a 2026-os lejáratúak után pedig 175 bázispontos felárat kell fizetnie. Vagyis Magyarországnak mindkét konstrukció esetében jóval kevesebbet kell fizetnie, mint Romániának.
Keleti szomszédunk nincs könnyű helyzetben, eladósodottságát csak tetézte, hogy az elnökválasztással kapcsolatos, hónapok óta tartó politikai feszültségek az Európai Unió legmagasabb hitelfelvételi költségeit eredményezték. Bár a centrista jelölt, Nicusor Dan májusi győzelme a szélsőjobboldali George Simion felett megkönnyebbülést hozó ralit indított el, ami további lendületet kapott, miután a kormánykoalíció kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket jelentett be, melyek célja az EU legnagyobb költségvetési hiányának megfékezése volt.
Nem Románia az első ország, az elmúlt hetekben, amely államkötvényt értékesít, azonban az első európai állam. Mexikó még júniusban döntött úgy, hogy 4,5 milliárd dollár értékben ad el államkötvényt, Barbados pedig 500 millió dollár értékben bocsátott ki kötvényeket.
Bukarest számára már ismerős a mostani recept, ugyanis a kormány legutóbb márciusban vette igénybe a nemzetközi piacokat, és csak 2025-ben eddig több mint 8 milliárd eurót vont be ilyen formában a gazdaságba.
A régóta várt költségvetési csomagot a következő napokban várhatóan gyorsított parlamenti eljárás keretében jóváhagyják, azonban az elemzők arra számítanak, hogy az országnak további tetemes hitelfelvételekre lesz szüksége az év hátralévő részében.
A szélsőjobboldali pártok szerdán bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a kormány ellen a tervezett megszorítások miatt, azonban várhatóan ennek a lépésnek nem lesz jelentősége, mivel a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van az országgyűlésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.