BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Európa idén még mindig veri a Wall Streetet, de kitarthat-e az előny a jövőben is?

Trendtörő fél évet zártak a globális részvénypiacok. A Wall Street ugyan felzárkózott, ám még mindig tartják előnyüket az európai részvénypiacok, különösen, ha a devizahatást is figyelembe vesszük.

Régen volt ilyen kiegyenlített a küzdelem az amerikai és európai részvénypiacok között, mint idén. Bár az európai részvények év elején repülőrajttal álltak az élre a kiszámíthatatlannak tűnő amerikai politika miatt és Németország generációnként egyszer megtörténő költségvetési lazításának köszönhetően, de aztán az amerikai piacok szívós felzárkózásba kezdtek.

európai részvénypiacok FRANCE - STOCK EXCHANGE - EUROPE - ECONOMY - EURONEXT HEADQUARTERS IN FRANCE
Meglepően erősek idén az európai részvénypiacok / Fotó: Hans Lucas via AFP

Tartják előnyüket az európai részvénypiacok

A legszélesebb körű páneurópai részvényindex, a Stoxx Europe 600 azonban némi nyár eleji bizonytalankodás után ismét erőre kapott, és év elejétől szerdáig 8 százalék fölé nőtt a nyeresége, miközben a New York-i S&P 500-as index teljesítménye csupán 5,85 százalékot tesz ki.

Jóllehet márciusban még nagyobb volt a vén kontinens előnye, az európai piacok örömmel nyugtázhatják, hogy nem folytatódott az utóbbi évek mintázata, amikor folyamatosan alulteljesítettek a Wall Streethez mérten.

 

Ráadásul a devizahatásról, az euró erejéről még szó sem esett. Pedig a közösségi deviza és a zöldhasú árfolyamalakulása fényében jóval nagyobb az európai részvények idei fölénye, hiszen a jelenlegi 1,171-es euró-dollár kerseszt közel 13 százalékkal magasabb, mint január elején, ergo az euróban számított részvényindex úgy emelkedett 8 százalékkal idén, hogy közben az alapdevizája is 13 százalékot vert a dollárra.

Felzárkózóban az amerikaiak is

Az amerikai felzárkózás egyébként az első negyedéves gyorsjelentési szezonnal kezdődött, amikor kiderült, hogy a tengerentúli technológiai vállalatok bivalyerős eredményekről számoltak be. Azt pedig tudni kell, hogy a tech cégek az S&P 500 komponenseinek nagyjából egyharmadát teszik ki, úgyhogy nem meglepő az index 24 százalékos gyarapodása a márciusi mélyponthoz képest.

Az Nvidia például, amely ismét a világ legnagyobb piaci kapitalizációjú vállalatává vált, még drámaibb, 45 százalékos emelkedést ért el.

Persze az amerikai talpra állás nyomán korántsem rohan vissza minden befektető a Wall Streetre, hiszen már önmagában a rekordmagas értékeltség is riasztó hatással van rájuk, és továbbra is Damoklész kardjaként függ felettük egy potenciális újabb vámpolitikai fordulat bekövetkezése.

A vámok bejelentése márciusban megmutatta, milyen gyorsan változhat a hangulat, és hogy mennyire kockázatosak ezek a magas amerikai részvényértékek

– jegyezte meg Madeleine Ronner, a német DWS vagyonkezelő vezető részvényportfólió-menedzsere, hozzátéve, hogy az európai részvények árfolyama sokkal észszerűbb szinten áll.

Továbbra is Európának áll a zászló, csakhogy…

Ennek is megvan amúgy az indoka, lévén Európában lassabb volt korábban a vállalati nyereségnövekedés, ám most már az Atlanti-óceán keleti partján is növekedni kezdett az egy részvényre jutó nyereség (EPS), és a különbség egyre kisebb, aminek tükröződnie kell az értékelésekben is – tette hozzá.

A DWS úgy látja, hogy az amerikai és az európai GDP növekedése 2025-ben és 2026-ban nagyjából hasonló lesz, ami további fenntartható lökést ad az európai vállalatok nyereségének.

Némileg azért beárnyékolja az európai összképet, hogy az index növekedését javarészt két szektor, a bank- és a védelmi ágazat hajtja. 

Az előbbi 28, az utóbbi 50 százalékkal emelkedett ebben az évben idáig, ami a szélesebb piacba vetett hit hiányára utal.
A BNP Paribas Exane becslése szerint a két ágazat az Euro Stoxx 600 hozamának több mint 50 százalékát adja, annak ellenére, hogy az indexben együttesen mindössze 16 százalékos súllyal rendelkeznek.
A védelmi szegmens felülreprezentáltsága abszolút nem meglepő a NATO-tagországok fegyverkezése nyomán, különösen Németország esetében, ám intőjel, hogy a vezető védelmi cégek kezdenek túlértékeltté válni.

A legjobb példa erre a német Rheinmetall amely már 50-es P/E-n (árfolyam per nyereség) forog, miközben még az Apple és a Microsoft P/E mutatója is 30 körül ingadozik.

Devizafronton nyerő maradhat az euró

A devizák esetében még egyértelműbb a kép, ahol az euró közel négyéves csúcson van. Pedig év elején sok elemző még azt jósolta, hogy az euró egy dollár alá esik, az amerikai eszközök iránti csillapíthatatlan kereslet következtében.
Amikor azonban a trend megfordult, és az euró egyre feljebb hágott, az amerikai részvények és kötvények külföldi tulajdonosai még tovább hajtották a keresztárfolyamot, mikor a dollár további gyengülésétől tartva növelték devizafedezeteiket.

A piac várakozása szerint az euró erősödése várhatóan folytatódik.

Akkor is folytatódik a zöldhasú gyengülése, ha a külföldiek leállnak az amerikai eszközökből való kitárazással, mivel önmagában az is fenntartja a nyomást a dolláron, ha újabbakat egyszerűen nem vásárolnak

– írta George Saravelos, a Deutsche Bank devizastratégiáért felelős vezetője befektetőknek szóló jegyzetében.

Erre pedig könnyedén sor kerülhet, hiszen Madeleine Ronner úgy véli:

„Az euróalapú befektetők számára a dollár gyengesége idén amerikai eszközeik hozamát brutálisan felemésztette, ha pedig újra botladozni kezd a zöldhasú, euróban számolva még nagyobb veszteségeket szenvedhetnek el.”

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.