BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kémkedésért tartóztattak le két kínait Ukrajnában – a Neptun rakéták érdekelték őket

Két kínai állampolgárt vett őrizetbe az ukrán biztonsági szolgálat, akik a gyanú szerint titkos dokumentumokat próbáltak megszerezni a Neptun rakétarendszerről. Ez az a fegyver, amellyel Ukrajna 2022-ben elsüllyesztette az orosz Moszkva hadihajót. Az elfogott férfiak akár tizenöt év börtönbüntetést is kaphatnak kémkedés miatt.

Az ukrán hatóságok őrizetbe vettek két kínai állampolgárt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy megpróbáltak információkat szerezni a Neptun rakétáról, amellyel Kijev elsüllyesztette a Moszkva nevű orosz hadihajót az invázió korai szakaszában – közölte szerdán az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).

Kémkedés gyanújával tartóztattak le két kínai férfit Ukrajnában – a Neptun rakéták érdekelték őket
Kémkedés gyanújával tartóztattak le két kínai férfit Ukrajnában – a Neptun rakéták érdekelték őket / Fotó: Drop of Light

A gyanúsítottak egyike egy 24 éves korábbi műszaki egyetemi hallgató, a másik pedig az édesapja. Az SZBU szerint épp egy ukrán fegyvertervező állampolgártól próbáltak hozzájutni bizalmas gyártási dokumentumokhoz, amikor elfogták őket. Ha bűnösnek találják őket, akár 15 év börtönbüntetésre is számíthatnak. A Bloomberg szerint a kínai külügyminisztérium egyelőre nem kommentálta az ügyet.

A szóban forgó Neptun rakéták Ukrajnában fejlesztett fegyverek, amelyek az orosz haditengerészet mozgását korlátozzák a Fekete-tengeren.

Ezzel védik Ukrajna partvidékét, és biztosítják a biztonságos hajózást a gabona- és áruexport számára. Kijev 2022-ben jelentette be, hogy Neptun rakétákkal süllyesztette el a Moszkva rakétacirkálót, az orosz fekete-tengeri flotta zászlóshajóját. Moszkva akkor azt állította, hogy a hajó egy vihar következtében süllyedt el, de a közösségi médiában terjedő felvételek ezt cáfolták.

Az eset különösen érzékeny, mivel Kína az invázió kezdete óta gazdasági és diplomáciai támaszt nyújt Oroszországnak. Hónapokkal a támadás előtt Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin bejelentették az „együttműködés határok nélkül” elvét, amely azóta is irányt mutat Peking és Moszkva viszonyában. A mostani letartóztatás tovább fokozhatja a feszültséget a nyugati országok és Kína között, különösen egy olyan időszakban, amikor Ukrajna kiemelten védi a fegyverfejlesztéseivel kapcsolatos információkat.

Ukrajna átlépte a vörös vonalat: szankciókat vetett ki kínai cégekkel szemben

Ukrajna szankciókat vezetett be több kínai vállalat ellen, miután bizonyítékot talált arra, hogy ezek a cégek alkatrészeket szállítottak a Sahid típusú orosz-iráni drónokhoz. Az ukrán hatóságok szerint a kínai alkatrészeket a Kijev felett lelőtt drónokban azonosították, és más országok is hasonló lépéseket fontolgatnak. Eközben Kína továbbra sem hajlandó nyomást gyakorolni Oroszországra, és bár tagadja a katonai támogatást, nyilatkozataiból kiderül: nem érdekelt Moszkva vereségében.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.