A Kola-félszigeten működő atomerőmű négy blokkjából meghosszabbítják kettő üzemidejét, és építenek négy új blokkot is a közelmúltban született döntés szerint. A Kolai Atomerőmű 2-es kiépítésnéven emlegetett atomerőmű energiájára egy komplex térségfejlesztési program kiszolgálása miatt lesz szükség, és azért, mert ez az elszigetelt orosz régió máshonnan nemigen jut energiához – számol be az orosz Roszatom lapja.
A program miatt bővíteni kellett az eredeti beruházási tervet is. Korábban ugyanis kettő vagy három 600 megawattos atomerőművi blokk építéséről volt szól, de Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója a hónap elején már négy blokkról beszélt az atomerőműben és a hozzá tartozó Poljarnije Zoriban tett látogatása során. A projektet innovatívnak nevezte, és elmondta, hogy megfelel a modern energiarendszer követelményeinek, beleértve a manőverezhetőséget is, ami különösen fontos a hálózati korlátokkal rendelkező régiókban.
A sziget-energiarendszerű Kola-félszigeten minden energiaigényt a Kola Atomerőmű négy, VVER-440 reaktorokkal szerelt blokkja elégít ki. (Ilyenek működnek a Paksi Atomerőműben is.) A régióban azonban komoly gazdasági növekedést jósolnak a következő évtizedekben:
A felsorolt tevékenységek beindulásával megjelenő energiaigényt leginkább közepes méretű energiatermelő egységek fokozatos üzembe helyezésével lehet kielégíteni. A lépcsőzetesség arra is garancia, hogy ne jelenjen meg hirtelen olyan többletkapacitás, amelynek az áramát az elszigetelt térségben nem tudják hasznosítani. A telepítendő 600 megawattos blokkok kapcsán Alekszej Lihacsov hozzátette, hogy ezekkel kiegészülve a Roszatom teljes ajánlati portfólióval rendelkezik majd: a sor egyik végén lévő, kis teljesítményű úszó és szárazföldi atomerőművektől a VVER-1200-sal felszerelt egységekig. Ezeket a vezérigazgató nemzetközi bestsellernek nevezte. Ilyenek lesznek majd Pakson is.
Az első és a második blokk építését 2027–2037 között tervezik. A reaktorok új generációs, nyomottvizes VVER-S típusúak lesznek. Az S (spektrális) betű a reaktorban zajló reakció szabályozásának módjára utal. A harmadik és a negyedik blokk 2042-ben, illetve 2043-ban állna munkába. Ezek az egységek kevert, urán-plutónium (MOX) üzemanyaggal működhetnek, és így részt vehetnek a nukleáris üzemanyagciklus lezárásában. A MOX ugyanis a kiégett atomerőművi fűtőelemekből nyert plutónium felhasználásával készül. A megoldás akár 30 százalékos természetes uránmegtakarítást és a radioaktívhulladék-mennyiség csökkenést is eredményezhet. A négy új blokk akár 80 évig is üzemelhet.
A Kolai Atomerőmű harmadik és negyedik VVER-440-es blokkjának üzemidejét legalább 60 évre szeretnék meghosszabbítani. Szükség lesz a kolai elektromos hálózat korszerűsítésére is. A félszigeten használt két 330 kilovoltos gerincvezeték már nem elég, mert a régió északi részén a kereslet hamarosan meghaladja a 900 megawattot. Az egyik fő energiafogyasztó egy cseppfolyósított földgázt előállító létesítmény lesz. Ehhez tehát épül még egy 330 kilovoltos vezeték, egy negyedik pedig a Kolai Atomerőműtől Olenegorszkon keresztül a Murmanszk melletti Arktyika alállomásig. A munkálatoknak 2029 végére kell befejeződniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.