BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Paks II.: a fő cél a stabil teljesítés, csak utána jön a beszállítás

Az Országos Atomenergia Hivatal október 14. és 16. között helyszíni szemlét tartott az új paksi blokkok építési területén, végzést adott ki az elvárásairól, amelyek végrehajtásáról intézkedési tervet kért be. E tervet már értékeli, minderről a hivatal főigazgatója, Fichtinger Gyula tájékoztatta az Energetikai Szakkollégium minapi fórumának hallgatóságát.

A rendezvényen a beruházással kapcsolatban terítékre került vitatott kérdések egyike, hogy az országnak egyáltalán szüksége van-e az új, együtt 12,5 milliárd euróba kerülő nukleáris blokkokra. A területért felelős kormánybiztos a Mavir adataival érvelte rámutatott: figyelembe véve a várható áramigény-bővülést és az elöregedő erőművek leállítását, 2030-ig 7300 megawattnyi új kapacitásra lesz szükségünk, amiből 3100-6500 megawattnyi lenne nagyerőmű.

„Arra kockázatos alapozni, hogy hosszú távon számíthatunk a most élvezett olcsó importra, mellesleg az európai erőműparkból addigra a németországi atomerőművek kiesnek” – mutatott rá Aszódi Attila. Mai áramimportunk nagy része csehországi, lengyelországi, németországi széntüzelésű és atomerőművekből származik.

A kormánybiztos az orosz szállító kiválasztását azzal indokolta, hogy a nagyjából azonos műszaki tartalmat kínáló három lehetséges gyártóból csak az orosz kínált finanszírozást is. A finanszírozás szerződés alapján végzett számítások szerint az új blokkok 15-17 forintos egységköltséggel termelnének, ebből a projekt visszafizeti a teljes tőkét, annak a kamatait, és normális hozamot is ad. Paks II. nélkül 10-12 százalékkal magasabb lenne az áram hazai nagykereskedelmi ára.

Az orosz kivitelező vállalt egy 40 százalékos magyar beszállítási arányt is, de Aszódi Attila ez másodlagos. A fő cél az, hogy az új blokkok magas műszaki színvonalon, a költségkeret és a határidők betartásával elkészüljenek. (A kötbér magas, a szerződés rendelkezik a devizakockázat kezeléséről is, de Aszódi Attila nem kívánt arra a kérdésre válaszolni, hogy hogyan.
Az üzemeltetést már kizárólag magyar szakemberek végeznék – a Paksi Atomerőmű dolgozói –, ahogyan karbantartás közel egészét is.

A szerződés szerint a Roszatom az első 20 évben üzemanyaggal is ellátja az új blokkokat. A használt üzemanyagot visszaszállíthatjuk Oroszországba átmeneti tárolásra, vagy újrafeldolgozásra. Az előbbieket véglegesítő, még hiányzó három szerződés a terv szerint az év végére aláírásra készen lesz.
A magyar fél 12 ezer tételben rögzítette az orosz féllel szembeni biztonsági elvárásait. Ezek közül kiemelendő a földrengésre, a zónaolvadásra és a hűtővíz esetleges szűkösségére való felkészülés, hiszen az erőművet üzemzavarra is méretezni kell. Nem okozhat balesetet az utasszállító, vagy a katonai repülő rázuhanása sem.

Nagy Sándor, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója elmondta, hogy a beruházás kapcsán szükség lesz egy új távvezetékre, egy teherelosztóra, és 500-700 megawattnyi tartalék-erőmű. Ezek együtt 30-50 milliárd forintba kerülnek a 12,5 milliárd eurós beruházási kereten felül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.