BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Házassági hírek a távközlési piacon

Visszatérne a mobilszolgáltatói piacra a BT - versenyben a Hutchison Whampoával - , a Vodafone viszont hírek szerint a UPC tulajdonosát kerülgeti

Izgalmas hírek érkeztek az elmúlt napokban több jelentős távközlési cégről, amelyek jól érzékeltetik a szektorban zajló folyamatokat. A jelek szerint ez is olyan területté kezd válni, ahol a méret egyre inkább számít, illetve ezzel összefüggésben az, hogy egy szolgáltató minél szélesebb portfólióval rendelkezzen. A távközlési cégek a fogyasztói igényekhez alkalmazkodva arra törekszenek, hogy négy-az-egyben csomagokkal (mobil- és vezetékes telefon, szélessávú internet, televízió szolgáltatás) is megjelenhessenek a piacon, az elmúlt időszak akvizícióinak és a jövőben várható felvásárlásoknak is ez az egyik fő mozgatórugója.

A legutóbbi nagy szereplő, amely hajlandó jelentős összeget is áldozni erre a célra a BT (korábban British Telecommunications), amelyről a múlt héten derült ki, hogy szívesen megszerezné valamelyik brit mobilszolgáltatót. A helyzet érdekessége, hogy a társaság korábban jelen volt a mobilpiacon, ráadásul éppen az egyik most kiszemelt vállalat, az O2 elődjével. A jelenleg a spanyol Telefónica tulajdonában lévő cég a második legnagyobb mobilszolgáltató az Egyesült Királyságban.

A BT potenciális célpontként tekint a szigetország piacvezető mobilcégére, az EE-re is, amely mögött a francia Orange és a német Deutsche Telekom állnak. Bár azt elismerték az érintett felek, hogy folynak tárgyalások esetleges akvizícióról, ezek nagyon korai fázisban vannak. Az EE megvétele ugyan a jelentős felhasználói bázis, a bőséges spektrumkészlet és igen fejlett hálózat miatt vonzó megoldás lehetne a BT-nek, ám az elemzők szerint mind az Egyesült Királyságban, mind uniós szinten versenyjogi kérdéseket vetne fel egy ilyen fúzió és szigorú vizsgálattal járna. Ebből a szempontból lényegesen egyszerűbb lenne az O2 bekebelezése, igaz, ez esetben kisebb piaci részesedésre tennének szert. A helyzetet ráadásul bonyolítja, hogy a brit mobilpiac negyedik számú szereplője, a Hutchison Whampoa is beszállna a licitálásba és szívesen megszerezné akár az EE-t, akár az O2-t.

A távközlési piacon zajló konszolidációs folyamat jelentőségét mutatja az is, hogy a napokban a Vodafone-nal kapcsolatban az jelent meg, hogy további jelentős akvizíciókra készülnek – ami önmagában nem meglepő -, és a potenciális célpontok között lehet a Liberty Global, melyet itthon főként a UPC tulajdonosaként ismernek.

Arról egyelőre megoszlanak a vélemények, hogy mennyire van realitása egy ilyen fúziónak – egyrészt az összeg nagysága, másrészt a várható versenyhatósági vizsgálatok miatt -, de tény, a Vodafone stratégiájában egyre meghatározóbb szerepet játszik, hogy erősítse pozícióját a vezetékes szegmensben is. Ezt mutatja a legnagyobb német kábelcég, a Kabel Deutschland megvétele a múlt évben 7,7 milliárd euróért, idén pedig az Ono nevű spanyol kábelszolgáltató megvásárlása 7,2 milliárd euróért.

A következő hetekben valószínűleg mindkét ügyben lesznek további fejlemények, és a most tapasztalható mozgolódás a piacon azt vetíti előre, hogy jövőre újabb jelentős tranzakciókra lehet számítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.