Közzétették azoknak a cégeknek a listáját a cégközlönyben, amelyeknél a nem állami tulajdonosok részesedését az állam venné át.
Az állam teljes tulajdont akar szerezni többek között az MVM-ben és Főgázban, de a listán szerepelnek vízművek és Volán-társaságok (közép nyugat-magyarországi, közép kelet-magyarországi, dél-alföldi, észak-magyarországi) is. A kormány szerint stratégiai érdek, és az ellátás biztonsága miatt van szükség arra, hogy a több mint 90 százalékban állami tulajdonú vállalatokból kiszorítsák a kisrészvényeseket. Ezekben az állam már most is gyakorlatilag egyedüli tulajdonos, de néhány százalékban magánszemélyek, önkormányzatok is birtokon belül vannak még, így beleláthatnak a társaságok működésébe.
A Főgáz részvényeinek például 81,6 százaléka a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., a részvények 18,23 százaléka pedig az MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában van. A kisbefektetők mindössze 0,17 százalékos részvénypakettel rendelkeznek. A bankcsoportnál amúgy éppen karcsúsítanak a csoportos leépítést meg nem haladó mértékben. Az ígéretek szerint csökken a szervezeti egységek és a vezetői szintek száma, a bank teljes juttatási rendszerét felülvizsgálják, éves szinten pedig közel 2 milliárd forintos megtakarítással számolnak. Az MVM esetében pedig az MNV mellet a főváros, három kerület, Budaörs és Tatabánya is tulajdonos. Az Index szerint a részvényekért az állam pénzt fizetne a tulajdonosoknak, de beleegyezésüket nem kéri a tranzakcióhoz. Ugyanakkor nem kötelező a kivásárlás, de az állam élhet a lehetőséggel. Hogy a kisrészvényesek mit szólnak az üzlethez, azt még nem lehet tudni, de politikai motivációt is gyaníthatnak a háttérben. Ha ugyanis nem marad civil a nagy állami cégek közgyűlésében, akkor nem szivároghatnak ki információk és gyengülhet a külső ellenőrzés. Persze gyakori eset, hogy az adott cég vezetői is rendelkeznek részvényekkel.
A vízművek közül talán az Észak-magyarországi Regionális Vízműnél lehet a legnehezebb elérni a 100 százalékos állami uralmat. A kazincbarcikai székhellyel működő cégben ugyanis jelenleg még 83 önkormányzat is tulajdonos. És egyáltalán nem biztos, valamennyi borsodi vagy nógrádi település le akarna mondani arról, hogy minimálisan, de legalább beleszóljon az ivóvíz, szennyvíztisztítás- és elvezetés kérdésébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.