BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorozatban dőltek meg az árcsúcsok a műkereskedelemben

2014 olyan erős év volt a nemzetközi műkereskedelemben, annyi rekord dőlt meg egyre magasabb forgalmi adatok mellett, hogy az elemzők már szinte aggódnak, nehogy megint túlfűtött lufivá váljon a piac. A terület egyre globálisabb, miközben néhány központ – elsősorban New York – köré csoportosulnak az adásvételek, ahol a közel-keleti és kínai tőkeerős vásárlók jelenléte egyre markánsabb.

A Christie’s II. világháború utáni modern és kortárs árverése novemberben 853 millió dolláros forgalmával minden idők legmagasabb akciós forgalmát jelenti, de a Sotheby’s impresszionista és modern árverése várakozáson felül teljesített, 422 millió dolláros forgalmával. Mindkét árverés New Yorkban zajlott, több mint nyolcvan százalékos elkelési aránnyal.

Továbbra is a modern és kortárs szegmens a legerősebb, de hosszú idő után élénkülés látszik a régi mesterek piacán, és több pénz forog óra- és borárveréseken is, a fotó pedig évről évre növekszik. A 2014-es év legdrágábban eladott külföldi műalkotásai az Artnet és az aukciósházak adatai alapján a következőek voltak.


1. Kortárs művészet

Andy Warhol:
Triple Elvis (1963)

Andy Warhol emblematikus Elvis triptichonja becsértékén felül 82 millió dollárért cserélt gazdát a Christie’s November 12-i rekordokkal teletűzdelt áverésén New Yorkban. A kép eladását Németországban nagy felháborodás kísérte, mert egy állami tulajdonú cég, az Észak-Rajna-Vesztfália tartomány tulajdonában lévő NRW Bank leányvállalata, a játékkaszinókat üzemeltető Westspie adta be árverésre, Warhol másik művével, Marlon Brando négyszeres portréjával egyetemben, hogy a bevételből finanszírozza a kaszinói modernizálását. A két művet 1977-78-ban vásárolták az aacheni kaszinó falaira, de egy ideje már raktárban őrizték őket. Észak-Rajna-Vesztfália tartomány múzeumigazgatói levélben tiltakoztak, hogy állami tulajdonú műtárgyakat eladjanak, illetve ha már ez történik, a bevételt ne kaszinók felújítására, hanem múzeumokra, kulturális intézmények költségvetésébe forgassák vissza. A szövetségi kormány nem adott helyt a tiltakozásnak.


2. Modern művészet
Alberto Giacometti kordéja

Giacometti Chariot című szobrát a New York-i Sotheby’snél adták el, novemberben. 101 millió dolláros leütési árával a világ második legdrágábban eladott szobra. Az első helyen is Giacometti áll 104 millió dollárral, ez 2010-ben Londonban keletkezett. Giacometti életműkiállítása éppen látható Bécsben, március 3-ig a Leopold Múzeumban.

3. Impresszionizmus

Édouard Manet:
Le Printemps (1881)
A Christie’s novemberi árverésén adta el egy amerikai alapítvány (neve nem került nyilvánosságra), megvásárlója pedig a Los Angeles-i Getty Museum volt. A festmény 65 millió dolláros árával egyben Manet árverési rekord is lett.


4. Amerikai művészet és női művészet

Georgia O’Keeffe:
Jimson Weed/White Flower No. 1

A világhírű amerikai festőnő életművének legfontosabb darabjáról van szó, amit a Santa Fe-ben működő O’Keeffe múzeum adott el. Természetesen itt is vita bontakozott ki arról, szabad-e megválnia egy múzeumnak, ráadásul egy életművet gondozó múzeumnak fontos darabjától amiatt, hogy fenntartására előteremtse a pénzt. Az 1932-es datálású kép eredetileg a művésznő testvérének tulajdonában volt, aztán magángyűjteményekbe került, végül adományozás útján a múzeumba. Hat évig a Fehér Ház falát díszítette Barbara Bush kölcsönkérése révén. Az árverés előtt magasabbra (10 millió dollárra) becsülték az értékét, mint az amerikai festőnő eddigi (2001-es, 6 milllió dolláros) életműrekordja. Végül meglepetésre 44 millió dollárt ért el. Női művész kategóriában is tarolt, ahol az eddigi rekord 12 millió dollár volt. Női alkotók munkáinak ára csak nagyon ritkán lépi túl a 10 millió dolláros üvegplafont.


5. Régi mesterek
Francesco Guardi:
Velence
Francesco Guardi: Velence, a Szent Márk medence a Szent Márk térrel és a Dózse Palotával című 18. századi festménye volt a 2014-es év legdrágábban eladott képe antik kategóriában. Az 1780-as évekből származó munka 17 millió dollárért kelt el Londonban.


6. Ékszer
Rachel Mellon kék gyémántja

Az Egyesült Államokban jól ismert Rachel (Bunny) Mellon műgyűjtő, és neves kerttervező. Ő tervezte a Fehér Ház rózsakertjét J. F. Kennedy felkérésére. 2014 márciusában 103 éves korában elhunyt, s 2014 novemberében gyűjteményéből kétezer darabot elárvereztek a Sotheby’s-nél New Yorkban. Öszesen 228 millió dollár bevételt hoztak a gyűjtemény darabjai (köztük két értékes Rotkho festmény), ezen belül a 9,75 karátos kék gyémántért 32 millió dollárt adott egy hongkongi gyűjtő, ezzel lett a darab 2014 legdrágább ékszere. Egyébként a gyémánt előzetes becsértéke „csak” 10-15 millió dollár volt. Mellon házasár 18-19 századi európai festészetet gyűjtött és nekik volt a legteljesebb magánkézben lévő kollekciójuk Mark Rothko műveiből, de Rachel Mellon nyilatkozatai alaján kiderül, soha nem befektetésből vásároltak.

7. Bor
Romanée-Conti borválogatás (1992–2010)

Az összesen 114 palackból álló borválogatást árverezett el a Sotheby’s 1,6 millió dollárért Hongkongban, októberben. Új aukciós rekord a borárveréseken.


8. Óra
Patek Philippe, Henry Graves Supercomplication
A novemberben elhunyt Mohamed Al Thani katari herceg óráját egy nappal a halála után értékesítette a Sotheby’s Genfben. Az 1932 körül készült óra több 24 millió dollárért kelt el.


9. Kínai porcelán
Meiyintang csirkés csésze (Ming dinasztia)

A kisméretű, csirkékkel díszített csészét Liu Yiqian, ismert kínai gyűjtő vette meg 36 millió dollárért áprilisban, a Sotheby’s hongkongi aukcióján.

10. Fotó
Alvin Langdon Coburn:
Árnyékok és tükröződések, Velence (1905)

Ez az 1905-ös fotó a művész számára is új rekordot jelentett 965 ezer dolláros eladási árával, a decemberi Sotheby’s árverésen. A New Yorkban rendezett 175 tételt felvonultató fotóárverés összforgalma egyébként több mint 21 millió dollár volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.