Egy nagy helyett sok kicsi „rossz bank” jöhet létre Olaszországban az egy évig tartó alkudozás után kedden este Brüsszelben megszületett megállapodás nyomán. Az olasz gazdasági miniszter, Pier Carlo Padoan, valamint Margrethe Vestager versenyügyi biztos által elfogadott, részleteiben még nem teljesen ismert terv szerint az olasz bankok különálló, elkülönülten irányított egységekbe szervezhetik majd ki a nem teljesítő hiteleket, amelyeket aztán értékpapírosítanak. Az így keletkezett eszközöket az érintett pénzintézetek eladhatják, mégpedig az olasz állam részleges garanciája mellett, és arra is megtalálták a megoldást, hogy ez ne minősüljön tiltott állami támogatásnak. Az állami garanciát ugyanis piaci áron nyújtják majd – közölte a sajtóval Vestager –, a viszonyítási alap az adott banki eszközzel megegyező kockázatú olasz állampapír CDS-e lesz.
Az olasz bankok nem teljesítő hiteleinek összesített állománya mintegy 200 milliárd euróra rúg, a 150 milliárd eurónyi bedőlt hitellel együtt a teljes állomány közel 17 százalékának felel meg ez a teher. A zömmel vállalati rossz hitelek jórészt 2012–2014 között, az olasz recesszió idején gyűltek össze, ma viszont nagyban akadályozzák a hitelezés beindulását, ezzel a gazdasági növekedést.
A hitelintézetek árfolyamát hónapok óta megviselte a tárgyalások elhúzódása, a múlt héten pedig meredek esésnek indultak, miután az Európai Központi Bank közölte, hogy felülvizsgálati eljárást indít több olasz banknál is a nem teljesítő hitelek ügyében. A mostani bejelentés – talán a részletek hiánya, talán a vártnál bonyolultabb megoldás miatt – egyelőre nem egészen nyugtatta meg a piacot: a nagy bankok közül az UniCredit és az Intesa Sanpaolo papírjai sokat estek, a legtöbb rossz hitelt cipelő Banca Monte dei Paschi di Siena viszont erősödni tudott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.