BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre nem látni, mitől lódulna meg az olajkereslet

2009 óta nem volt olyan mérsékelt a világ olajkeresletének növekedése, mint 2025-ben, nem számítva a Covid-járvány első évét, 2020-at. Az olajkereslet a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss előrejelzése szerint 2026-ban sem növekszik az ideinél sokkal gyorsabb tempóban.

A júliusban kiadott friss IEA-jelentés szerint a globális olajkínálat júniusban meredeken, napi 950 ezer hordóval nőtt, ebben az OPEC-tag Szaúd-Arábia termelése járt az élen. A termelés éves szinten számolva napi 2,9 millió hordóval növekedett, amiben az OPEC+-országok termelése napi 1,9 millió hordót tett ki. Az augusztusra kitűzött magasabb OPEC+-célértékekkel a világ olajkínálata várhatóan napi 2,1 millió hordóra nő – írja az Origo a friss jelentés alapján, melyben az olajkereslet növekedésének mérsékelt üteméről ír az IEA. Ezzel összefüggésben a Világgazdaság korábban megírta, egy ideje arra mutatnak a jelek, hogy több olaj áll majd rendelkezésre, mint amennyire szükség van.

energia energiabiztonságkőolaj földgáz ellátásorosz gáz Mol, olajkereslet
Az olajkereslet növekszik a geopolitikai feszültségek árnyékában is, de a piac kínálati marad (illusztráció)
Fotó: Shutterstock

Olajkereslet: növekszik, de a kínálat előzi

A kínálat jelentős növekedése különösen érdekes annak tükrében, hogy a globális olajkereslet növekedése várhatóan továbbra is szerény marad. A modellezések szerint 2025-ben a növekedés napi átlaga 700 ezer hordó lesz a jelentés szerint, a 2026-ra most kiadott prognózis alapján ez 720 ezer hordóra nő. Így 2026-ban a kereslet 104,4 millió hordóra bővülhet úgy, közben az olajpiac kínálati oldala lesz a meghatározó.

A várakozások szerint a nyersolaj-kitermelés szezonalitása a május és augusztus között napi 3,7 millió hordóval növeli a finomítókba jutó olaj mennyiségét. 

Az OPEC+ részéről bejelentett az augusztusi célkitűzések a vártnál nagyobb, 550 ezer hordós termelésnövelésről azt is jelentik, hogy az érintett olajországok szinte teljesen feloldották a 2023-ban vállalt termeléscsökkentést – mindez pedig a geopolitikai feszültségek árnyékában zajlik le, amit a kereslet növekedése várhatóan nem követ le. Ha az olajkitermelő országok szeptemberben ugyanilyen ütemben folytatják a kitermelés csökkentésének feloldását, akkor a tervezetthez képest nagyjából egy évvel korábban állítják vissza az olajpiaci kínálatot a korábbi szintre.

További részletek az Origo cikkében olvashatók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.