Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vitáról folytatott tárgyalásokon már közel járnak a megoldáshoz – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár pénteken hagyományos nyári sajtótájékoztatóján, Berlinben.
A kancellár hangsúlyozta, hogy támogatja az Európai Bizottság arra vonatkozó törekvéseit, hogy még az augusztus 1-jei határidő előtt elfogadható kompromisszum szülessen.
„Minél alacsonyabbak a védővámok mindkét oldalon, annál előnyösebb mindkét félnek” – hangsúlyozta, leszögezve, hogy a vámok mindenkinek ártanak.
Merz szerint nem reális azt gondolni, hogy a védővámokat nullára fogják csökkenteni, mert az nagy hatással lenne az amerikai költségvetésre.
A német kancellár arról is beszélt, hogy gazdaságilag Németországban kezd normalizálódni a helyzet, megkezdődött a pozitív változás. A kormány legfontosabb célja, hogy kihúzza az országot a recesszióból – mondta, megjegyezve, hogy a hangulat javul, a vezető gazdasági intézetek javítják a Németországgal kapcsolatos előrejelzéseiket, és jócskán megnőtt a befektetők érdeklődése az ország iránt. A szövetségi kormány arra törekszik, hogy Németországot újra versenyképesebbé tegye.
Kitért arra is, hogy
„egyfajta aggodalommal” várja a 2027-es francia elnökválasztást a szélsőjobboldal megerősödésének veszélye miatt. Megjegyezte azt is, hogy „más eredményt látott volna szívesen” a júniusi lengyel elnökválasztáson.
„Az a kérdés, hogy az EU-t képesnek tartják-e ezeknek az országoknak a választói arra, hogy valódi megoldásokat találjon korunk problémáira” – mondta Merz. Elismerte, hogy az uniót érő bírálatok egy része megalapozott, mert a brüsszeli intézmények „túlságosan szabályozottak, sőt bürokratikusak, és lassan reagálnak bizonyos változásokra”.
„Nekünk is önkritikát kell gyakorolnunk, és a valóban fontos feladatokra kell összpontosítanunk, például a bevándorlás, az innováció, a versenyképesség és a biztonságpolitika területeire” – tette hozzá.
Mint a Világgazdaság korábban megírta, alapvetően forgatná fel az Európai Unió kereskedelmét, ha Donald Trump elnök beváltaná a fenyegetését, és az amerikai vámok mértékét 30 százalékosra emelné a kontinensről érkező importra. A 27-eknek ebben az esetben át kell gondolniuk a teljes exportorientált gazdasági modellt, mert nincsenek menekülőpiacaik. Trump bejelentése előtt az EU már belenyugodott abba, hogy nem ússza meg a vámokat, de abban bízott, hogy azok csak 10 százalék körüliek lesznek, és sikerül felmentést kicsikarni bizonyos kulcsfontosságú szektorok, például az autóipar számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.