A javaslat szerint az ország pénzügyi helyzetének javítása érdekében a jövőben nem lenne munkaszüneti nap a húsvéthétfő (amely mozgóünnep), valamint a május 8., a II. világháborús győzelem emléknapja. A Világgazdaság beszámolt róla, hogy Párizs megszorításokkal készül 2026-ra, a két hivatalos munkaszüneti nap eltörlésének az lenne a célja, hogy az ország többet dolgozzon, és így csökkenjen a 3,3 ezermilliárd eurós államadósság, valamint a GDP arányában jelenleg is túl magas, 4 és fél százalék körüli francia költségvetési hiány. Az Origo cikkében arra mutat rá a témával kapcsolatban, hogy a nagy politikai felháborodást kiváltó javaslat megvalósulása nem lenne előzmény nélküli.
A lap arról ír, hogy Franciaország a középmezőnyben van a munkaszüneti napok éves száma alapján (11 nap), ám ehhez hozzá kell azt is tenni, hogy a francia termelékenység (egy munkavállalóra jutó kibocsátás) 18 százalékkal magasabb, mint az Egyesült Királyságban. Lenne tehát tartalék – és érvek – a szabadnapok meghagyása mellett, ám a másik oldalról nézve úgy tűnik, nem reménytelen valamilyen köztes megoldásra jutni a kérdésben. Ezt támasztják alá az előzmények.
A mostani ugyanis nem az első alkalom az elmúlt évtizedekben, hogy Franciaországban munkaszüneti napok eltörlését javasolták. Például 2003-ban Jacques Chirac elnök konzervatív kormánya radikális intézkedést akart bemutatni a halálos nyári hőhullám után, amely 10-15 ezer ember halálához vezetett. Jean-Pierre Raffarin akkori miniszterelnök ezért úgy döntött, hogy a pünkösdhétfőt a szolidaritás napjává nyilvánítja, ami azt jelentette a gyakorlatban, hogy a munkavégzésből fakadóan aznap jelentkező, a munkáltatóknál a termelésből befolyt pénzt az államnak fizették be egy szolidaritási alapba. A közfelháborodás miatt azonban az eredeti koncepciót felhígították, így a munkavégzés azon a napon önkéntes. A legnagyobb kérdőjel azonban nem is az intézkedés kissé zavaros megvalósulása, hanem az, hogy azon a napon még mindig, minden évben nagyjából 3 milliárd euró bevétel keletkezik. Ráadásul május 8-át egyszer már kivezették a munkaszüneti napok sorából, 1959-ben, és csak 1981-ben nyilvánították újra annak.
További részletek az Orgio cikkében olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.