BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Medvepiacot várnak

Fél órával nyitás után fel kellett függeszteni tegnap a kereskedést a kínai tőzsdéken. A befektetők világszerte szabadulni igyekeztek a részvényektől, főleg az energia- és nyersanyagcégek teljesítettek rosszul.

Tegnap csak 29 percük maradt a befektetőknek, hogy megpróbálják teljesíteni eladási megbízásaikat a kínai részvénypiacon. Nyitás után ennyi idő kellett ugyanis, hogy az újonnan bevezetett felfüggesztési mechanizmus a nap további részében már ne engedje a kereskedést, mert a Shanghai Composite 7,04, a CSI-300 index pedig 6,93 százalékos esést szenvedett el. A jelentések kaotikus állapotokról számoltak be, a brókerek és alapkezelők nem tudták teljesíteni az eladási megbízásokat, az ügyfelek egész nap hiába hívták brókereiket, akik nem igazán tudták megmagyarázni, hogy mi történik. Csak abban látszott egyetértés, hogy az új rendszer rossz: azt éri el, hogy amint kinyit a tőzsde, mindenki igyekszik szabadulni a részvényeitől, még mielőtt felfüggesztenék a kereskedést. A héten már a második alkalommal kellett 7 százalékos esés miatt egész napra beszüntetni a kereskedést, a tegnapi az elmúlt 25 év legrövidebb kereskedése volt Sanghajban.

A Bloomberg helyi forrásokból úgy értesült, az állami bankok ezúttal nem jelentek meg vevőként – a hétfői nagy esés után kedden az ő vásárlásaiknak volt köszönhető, hogy nem estek tovább az árfolyamok. Az értékpapír-piaci felügyelet állítólag tartott egy tanácskozást a beavatkozás lehetőségéről a nagy piaci szereplőkkel, de nem született döntés. Megjelent viszont a nagytulajdonosok részvényeladásainak korlátozására vonatkozó új szabályozás. E szerint három hónapos időtávon nem adhatnak el egy százaléknál nagyobb részvénycsomagot.

A globális pesszimista hangulat és a gyenge kínai gazdasági mutatók mellett leginkább a jüant okolják a szereplők az újabb vérfürdőért. A hivatalos dollár–jüan-árfolyamot fél százalékkal a szerdai fölött állapította meg a központi bank, ekkora napi gyengítésre öt hónapja nem volt példa, a 6,5646 jüan/dolláros szint 2011 márciusa óta a legalacsonyabb. A jegybank ugyanakkor a spekulánsok támadásának tulajdonította a nemzeti valuta gyengülését, és jelezte, hogy megvédi az árfolyamot.

A kínai események nyomán Ázsiában a legtöbb piac 2-3 százalékot esett. Európában a legsérülékenyebb német DAX index 3 százalékos mínusszal kezdett, az S&P-500 határidős jegyzése 2,7 százalékos mínuszban is járt. A zuhanás délutánra mérséklődött, amihez ismét egy kínai hír szolgáltatott alapot: elterjedt, hogy a hatóságok felülvizsgálnák a tőzsdei felfüggesztési gyakorlatot. A hírre a DAX tízezer pontig emelkedett, az amerikai indexek esésük felét ledolgozták.

Az év eleji drámát egyre több piaci szakértő egy közeli medvepiac kezdetének tekinti, és Soros György is csatlakozott a válságot vizionálók táborához. A nagybefektető a globális pénzügyi piacokon súlyos, a 2008-asra emlékeztető kihívásokat lát, kiemelve Kínát, amely szerinte a válság felé tart. Az idén kibontakozó lejtmenet nagyban hasonlít a tavaly augusztusihoz – mutatnak rá a Reuters által idézett elemzők. Akkor is a jüan árfolyama, a kínai lassulás globális hatása, valamint az olajár váltotta ki az eladási hullámot.

Visszafordult az olaj a mélypontról

Miközben egyre többen várnak fordulatot az olaj másfél éve tartó eső trendjében, az amerikai készletadat éppen az ellenkező hatást váltotta ki, mert hatalmasat ugrottak az üzemanyagkészletek. Ebből a befektetők arra következtettek, hogy a jövőben kevesebb olajat vesznek a finomítók, s ennek nyomán 6 százalékot zuhant a Brent és a WTI jegyzése is. A csütörtöki rossz hangulatban a WTI legközelebbi lejárata 32,10 dollárig, a Brent pedig 32,16 dollárig esett, késő délutánra azonban két dollárral tudott emelkedni az árfolyam. Ebben szerepet játszott, hogy a jegyzés elérte a 2008. végi mélypontot 32,50 dollár közelében, amit többen tekinthettek jó beszállási pontnak. Segített a dollár gyengülése is, az euró/dollár jegyzése 1,078-ról 1,085-re emelkedett a nap folyamán.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.