BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A réz a jövő féme, tartós strukturális kereslet hajtja az árát

Az elmúlt hónapokban a potenciális amerikai vámemelés hatására lényegesen megugrottak az Egyesült Államokba irányuló rézszállítások. A Chicagói Árutőzsde készletei ugyan már meghaladják London és Sanghaj együttes készleteit, ám az aggodalmak miatt a réz mégis 30 százalékkal drágább New Yorkban, mint Londonban.

Az elmúlt hetekben az importvámok miatti félelmek meglökték a New Yorkban kereskedett határidős réz árát, amely közel 30 százalékos prémiumot ért el a Londoni árutőzsdéhez képest. A réz egyre inkább meghatározó árucikk az energia- és digitális átmenet korszakában, ami a jövőre nézve kulcsfontosságú a világ bármelyik gazdaságának fejlődésében.

Copper producer Aurubis AG réz
Megugrottak a rézszállítások az Egyesült Államokba / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az Egyesült Államok szerkezetileg rézhiányos

Az Egyesült Államok továbbra is szükségleteinek több mint 50 százalékát importálja, főként Dél-Amerikából. Miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy fontolóra veszi az importvám 50 százalékos emelését a New York-i határidős rézkontraktusok (HG) kedden új rekordot értek el.

A vámok által kiváltott árprémium kockázatot jelent, mivel a réz és az amerikai gyártási folyamatok is drágulnak.

Az Egyesült Államok szerkezetileg rézhiányos, mivel évtizedek óta alulfinanszírozzák a hazai bányászatot és finomítást. Ennek a hiánynak a leküzdése évekig, ha nem évtizedekig eltart.

Elemzések igazolják, hogy az Egyesült Államok villamosenergia-igénye 2030-ig kétszer olyan gyorsan fog nőni, mint az elmúlt évtizedben, amit a mesterséges intelligencia (MI) és a hiperskálájú adatközpontok, az elektromos autók töltési infrastruktúrája, az ipar tervezett visszatelepítése, a felhőalapú számítástechnika és a digitális infrastruktúra bővítése, valamint a globális hőmérséklet emelkedése következtében a növekvő hűtési igények hajtanak.

Segített a készletek előzetes feltöltése

Az elmúlt hónapokban a potenciális vámemelés miatt a rézszállítások lényegesen megugrottak az Egyesült Államokba. A Chicagói Árutőzsde (CME) készletei már meghaladják London és Sanghaj együttes készleteit, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok csak a globális réztermelés körülbelül 7 százalékát használja fel.

A készletek előzetes feltöltése ideiglenesen csökkentette az importigényeket, segítve a New York-i árprémium csökkentését 30 százalék fölöttiről körülbelül 27 százalékra.

A tiszta energia, az MI-vezérelt digitális infrastruktúra és az elektromosítás felé való gyorsuló elmozdulás megalapozza a tartós, strukturális keresletnövekedést. Ha a kínálat továbbra is elmarad - az új bányák és finomító kapacitások alulfinanszírozása miatt – a rézárak ingadozóak maradhatnak és emelkedhetnek.

A rövid távú lendület és a hosszú távú megatrendek hátszelének kedvező hatásával a réz egyre inkább megszilárdítja szerepét az energia- és digitális átmenet korszakának meghatározó árucikkeként.

Más piacok röviden

Az arany a héten 3300 dollár felett keresi az irányt, miközben a befektetők új impulzusokra várnak. Az ezüst azonban sokkal mozgékonyabb volt az elmúlt hetekben. A tavaszi stagnálást követően célba vette 13 éves csúcsát, és elérte a 39 dolláros szintet, ahonnan azonban visszapattant. Egy korrekció esetén lecsúszhat 35 dollárig is, ami azonban jó bázis lehet a bikáknak a 40 dolláros szint támadására.

A nyersolaj a hét közepén esett, majd visszapattant az Oroszország elleni szankciók hírére, de később tovább gyengült, 68 dollár alá.

A mezőgazdasági termékek gyengélkedtek, a kukorica ára 5 százalékkal csökkent, mivel az időjárás javult és a kereslet lanyhult.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.