BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatott a fúziósláz-csillapító

Egy nappal azután, hogy a washingtoni kormányzat radikálisan megszigorította a külföldi cégekkel történő fúziók engedélyezését, a Pfizer máris lemondott arról, hogy egyesüljön az ír Allergannal. Az iparág történetének legnagyobb, 160 milliárd dolláros fúziója tehát elmarad, vagyis az amerikai államkassza továbbra is „nyitva áll” a 35 százalékos kulccsal adózó Pfizer befizetései előtt. A tavaly év végén meghirdetett fúzió lényege ugyanis az adóoptimalizáció volt: a Pfizer Írországba költöztette volna át székhelyét, és az Allerganba olvadva az ottani alacsony adókulccsal tudta volna le társaságiadó-fizetési kötelezettségét. Eközben a menedzsment, a gyártás és a termékfejlesztés maradt volna Amerikában. Megjegyzendő, hogy az Allergan is sokkal inkább amerikai, mint ír, hiába van Dublinba bejelentve, a menedzsment New Jerseyből irányítja a gyógyszeripari vállalatot. A Bloomberg szerint a Pfizer 400 millió dolláros bánatpénzt fizet az íreknek a meghiúsult fúzió miatt.

A részvényeseknek dollármilliárdokat megspóroló, ám a költségvetésnek ugyanekkora kiesést okozó „technikai” fúziókból, az inverzióból elege lett Washingtonnak. A Jack Lew pénzügyminiszter által hétfőn ismertetett új rendelkezések támogatásában az elnökjelölti kampány résztvevői között is konszenzus mutatkozik. Azzal, hogy az utóbbi három év amerikai akvizícióit, eszközvásárlásait ezentúl nem veszik figyelembe a fúziós ajánlatban érintett külföldi partnercég piaci értékének meghatározásakor, értelmetlenné tették a Pfizer–Allergan egyesülést. Az Allergan ugyanis több mint 30 milliárd dollárért vásárolt fel amerikai cégeket 2012 óta, ezzel tudott olyan nagyra hízni, hogy méltó partnere legyen a Pfizernek.

A külhoni cégnek az amerikai partner értékének minimum negyedét el kell érnie, különben ugrik az üzlet. Az első székhelyáthelyezés 1982-ben történt, azóta 53 vállalat élt a lehetőséggel, közülük 22-en az utóbbi három évben tették át állandó „lakcímüket” külföldre, zömmel valamelyik adóparadicsomba. A legutóbbi pofont 2014-ben az AbbVie gyógyszeripari vállalat kapta, amelynek az ír Shire-ral tervezett, 52 milliárd dolláros fúzióját vétózta meg az Obama-kabinet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.