BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyenházak és egyen lakásbelsők – mutatjuk a szocialista lakberendezés egykori slágerdarabjait

A 70-es évek vásárlóinak nagy kedvencei voltak a műbőr fotelek, a mintás tapéták, a fényes bútorok, a faforgács polcok, a piros kanapék, és csipkés terítők, kárpitok. Az egykori Kanizsa Bútorgyár szekrénysorai a legtöbb nappali alapdarabjai voltak, de egy "tisztességes" háztartásból nem hiányozhatott a betekerős szódásszifon, a kotyogós kávéfőző és az ugrándozó centrifuga sem.

Az 1960-as években az ugrásszerű népességnövekedés és az egyre égetőbbé váló lakásigény miatt sürgősen tenni kellett valamit. Ekkor határoztak a panelek építése mellett, és pár évtized leforgása alatt sablonalapú betonkockákba költöztettek mindenkit, kezdve a faluról jött, addig mezőgazdaságból élő parasztembertől, a több diplomás, állami intézményben dolgozó családfőig. A lakótelepi élet ismérvei voltak az egyenházak mellett az egyen lakásbelsők is.

Egy panel lakás belseje 1981-ben Fortepan/Gárdos György
Egy panellakás belseje 1981-ben Fotó: Fortepan/Gárdos György

Panel lakberendezés: a Domus áruház volt a "magyar Ikea"

Az állami beruházásból és OTP hitelből épített panellakásokat úgynevezett házgyárakban építettek meg. A fellendülő lakásépítés természetes velejárója volt a bútorok és más lakberendezések iránti igény növekedése is. Hiszen az új, minimálisra méretezett otthonok berendezéséhez a régi bútorok nem voltak praktikusak, a panelok kisebb lakásaiba ezek a rusztikusabb darabok nemigen fértek el, vagy egyáltalán be sem fértek.

És bár a radiátorok, konvektorok, ablakok, ajtók eléggé meghatározták a lehetőségeket, azonban így is szinte minden háztartásba jutott hely néhány ikonikus darabnak, például az üveg dohányzóasztalnak, rajta a piros szegfűvel.

A rendszerváltozás előtt a magyarországi bútorkereskedelem lényegében egybeforrt a Domus névvel. A magyar Ikeaként aposztrofálható, Domus áruházak új magasságokba emelték a bútorértékesítést. Kész szobákat, nappalikat, konyhákat mutattak be, teljesen berendezve, így a vásárlóknak, és a viszonteladóknak már nem kellett külön elképzelniük, hogy a kiválasztott szekrénysor vagy ülőgarnitúra vajon hogyan nézne ki egy nappaliban. 

Bár a lakótelepépítés eredeti célja az iparosodás, a tömeges fogyasztás és a népességpolitikai célok gördülékeny megvalósítása volt, azonban komoly társadalmi vetületei is voltak. A vidékről a fővárosba költözők közül sokan itt találkoztak először valódi fürdőszobával, folyóvízzel vagy éppen a lifttel. Noha mai szemmel nézve ezt a fajta retró eneteriőrt már kevesen tartanák vonzónak, mindenesetre tény, hogy az 1970-es évek házgyári lakásainak összkomfortja a lakhatási minőséget tekintve óriási színvonal emelkedést jelentett az ötvenes évekhez képest.

A különleges képgalériáért kattintson az Origo oldalára!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.