Az ideinél lassabb béremelkedési ütemre lehet számítani a jövő évben a GKI friss előrejelzése szerint. A reálkeresetek idén várhatóan 7, jövőre „csak” 4,5 százalékkal nőnek – prognosztizálja a kutatóintézet, amely az idei szja-csökkentés kifutásával és az infláció gyorsulásával indokolja a lassabb növekedési ütemet. Igaz, nem tudnak számolni a várható járulékcsökkentés hatásával – miután a részletek még egyáltalán nem ismertek –, ez azonban befolyásolhatja a béremelési ütemet. Az idei éves 0,5 százalékos inflációt jövőre már 1,5 százalékos pénzromlás követhet a GKI szerint, amely szintén csökkenti a keresetek vásárlóerejét. Ezzel együtt az idén és jövőre is a fogyasztás lehet a gazdaság egyik húzóereje.
Idén a fogyasztás 4,5 százalékos várható növekedésével szemben a beruházásoknál 10 százalék körüli visszaesés várható. Jövőre az EU-források gyorsuló beérkezése, az üzleti befektetések némi élénkülése 5 százalék körüli beruházásbővülést valószínűsít, miközben fogyasztás csak alig, 4 százalék körülire lassul – olvasható a GKI elemzésében. Az EU-források hiánya az építőipart is a mélybe rántja: az építőipari termelés volumene az első nyolc hónapban 22 százalékkal esett, ennek mértéke azonban lassul, a szerződésállomány 20 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az idei 20 százalék körüli visszaesést jövőre 10 százalékos bővülés követheti, miután megindul az EU-források lehívása és a lakásprogramok is beérnek. A cég mindezek alapján erre az évre 2 százalékos GDP-növekedést valószínűsít, amely jövőre 2,7-re gyorsulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.