BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gödöllő válhat a vakcinagyártás centrumává

A GlaxoSmithKline (GSK) azt célozta meg, hogy 2023-ra a világ összes diftéria- és tetanuszoltása hatóanyagának gyártója legyen, mégpedig Gödöllőn. A gödöllői GSK-gyárban most 420-an dolgoznak, a két ütemben zajló fejlesztésnek köszönhetően több új gyártósorral és 100 új munkahellyel bővül az üzem, mondta Iglódi-Csató Judit, a GSK Pharma kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója egy háttérbeszélgetésen.

A GSK globális forgalma vakcinák eladásából tavaly 4,6 milliárd font volt, 14 százalékkal növekedett az előző évhez képest, az agyhártyagyulladás és az influenza elleni védőoltások voltak a legkelendőbbek. A GSK-nak van a legnagyobb vakcinaportfóliója a világon, 41 különböző védőoltást gyárt. A vállalat elsőként fejlesztett oltóanyagot a B típusú hepatitis, a malária és a rubeola ellen. Tizenöt új oltóanyag van kutatási fázisban, ezeken a fejlesztéseken több mint kétezer kutató dolgozik. Például az övsömör elleni, legújabb fejlesztésű vakcina annyiban lesz más, hogy az ötven év felettiek is megkaphatják – mondta Janitsáry Anna, a GSK infektológus szakorvosa. Egy új oltóanyag kifejlesztése tíz-tizenkét évig is eltart, egy vakcina legyártása pedig 6–24 hónap.

A magyar piacon mostanában az agyhártyagyulladás elleni védőoltás fogy a legjobban. Az elmúlt négy hónapban két-három évnyi adagot adtak el ebből a védőoltásból. A GSK adatai szerint a védőoltások évente két-hárommillió életet mentenek meg. Az oltásokkal minden évben 750 ezer gyerek kerüli el, hogy valamely betegség következtében fogyatékossá váljék. A GSK 160 országba 2 millió dózis vakcinát juttat el naponta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.