A magyarországi GDP 6,5 százalékát a logisztika adja, és ezen a területen dolgozik az összes foglalkoztatott 3,5 százaléka. Lehetnének azonban többen is, és létrehozhatnának nagyobb értéket is, de ehhez képzésre, jogszabályi támogatásra, védelemre és segítségre lenne szükség az akadályok elhárításában – derült ki a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) konferenciáján. A rendezvény kerekasztal-beszélgetésén terítékre került több probléma, de eredmények is. Fejtörő a síneken, lassújelekből Kovács Imre, a Rail Cargo Hungaria igazgatósági elnöke például fordulópontnak nevezte a vasúti áruszállítás liberalizációját, de jelezte: bár többszereplőssé vált a terület, a súlya nem nőtt a teljes fuvarozáson belül, a mennyisége alapján pedig a 2003-as szint körül áll. „Közben küzdünk az infrastruktúrával, a felzárkózással, de már ideje lenne felszámolni például Budapest és Miskolc között a kétszáz lassújelet is. Irigylem azokat, akik a sok korlátozás közepette is ki tudják számítani, merre célszerű menniük” – mondta, de remélte, hogy a helyzet két éven belül normalizálódik. A mozdonyvezető-hiány kapcsán az oktatás utasításos rendszerének átdolgozása mellett érvelt, szerinte a vasút nagy versenyhátrányban van a közúttal szemben. Ugyanakkor úgy látja, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium lényegében már átültette az országos tervekbe a vasúti piaci szereplők igényeit.
Sokkal több víz kellene a Dunába
A dunai kikötők beruházásainak értéke az elmúlt időszakban meghaladta a 30 milliárd forintot, a digitalizáció terén pedig helyenként a nyugat-európai szint fölött állunk a Magyar Dunai Kikötők Szövetségének elnöke szerint. Szalma Béla a legnagyobb problémának a vízállást nevezte. „Csak a Dunába szeretnénk vizet” – mondta. Tavaly ugyanis az év egészében az 50 százalékot sem érte el az 1,6 méteres merülési mélység alatt a folyó átlagos hajózhatósága, s egy ezertonnás hajóba csak 300 tonna árut lehetett pakolni, a kieső, exportra szánt összes mennyiséget pedig nem tudta átvállalni a vasút és a közút. Akkor lenne tehát megfelelő a vízi fuvarozás infrastruktúrája, ha egész évben kétméteres merüléssel lehetne hajózni a Dunán.
Nagyon megszaladt az útdíj
A közúti fuvarozók helyzete ennél kényelmesebb: kaptak hatmilliárd forintot gépkocsivezető-képzésre, a cégek száma alapján talán ez a legnagyobb fuvarozó szektor – egy vállalkozására átlagosan 4,4 jármű jut –, és talán a legolcsóbb is Dittel Gábor, a NiT Hungary főtitkára szerint. Úgy látja, a riválisok talán éppen emiatt nem tudnak fejlődni. Ugyanakkor az uniós fuvarpiacon Litvánia előretört, nyakunkon a Brexit és a harmadik uniós mobilitási csomag, amelyet, ha a jelen formájában elfogadnak, a harmadik országok fuvarozói – amelyekre, úgy tűnik, a csomag nem vonatkozik – olyan versenyelőnyhöz jutnak, amelyet a hazaiak nem tudnak kivédeni. Gondot okoz az 5,8 százalékos hazai útdíjemelés is, mert kiderült, hogy csak egy jármű-kategóriára vonatkozik, a belföldi járműpark 40 százalékánál viszont több mint 30 százalékos az emelés. Dittel Gábor szerint a jogszabályalkotóknak talán meg kellene vizsgálniuk a kompenzáció lehetőségét.
Ugyanakkor már sikerült előrelépni a kormánnyal a piacvédelem terén: vélhetőleg hamarosan megkezdi működését az a munkacsoport, amely az országba érkező külföldi fuvarozókat ellenőrzi. Jó irány a fuvarozási engedélyek digitalizálása is, de a folyamatot kicsit fel kellene gyorsítani. Szintén fontos, hogy a gépjárművezető-képzés államilag finanszírozott oktatássá vált, és talán magasabb szintű bizonyítványt is ad, mint korábban.
Vége a vámosok konjunktúrájának
A vámszakma forrásigénye sokkal kisebb, mint a fuvarozásé, így kisebb a kiszolgáltatottsága is, a változásokra pedig gyorsabban tud reagálni – mondta Sipos László, a Magyar Vámügyi Szövetség elnöke. E területen a képzett munkaerő hiánya a fő probléma. A korábban a konjunktúráját élő vámszakma és vele a képzése az uniós csatlakozás után jórészt feledésbe merült. Márpedig egy vámos, ha rosszul végzi a munkáját, nagy kárt tud okozni. Már csak azért is éberebben kellene tartani a szakmát – a civil és az állami oldalról is –, mert a hazai cégek nagyon ki vannak szolgáltatva a nem magyarországi vámeljárásoknak, továbbá azért, mert a legmagasabb szintű jogszabályok nem itt, hanem uniós szinten születnek. Hazai felkészültséget igényel, ha ezek alakítását befolyásolni szeretnénk.
A Corvinus Egyetemen márciusban indul a vámszakemberképzés. Ez azért is fontos, mert az áruszállítást gyakran megszakítja és ezzel az idejét meghosszabbítja a vámkezelés, amelyet megfelelő szervezéssel sok esetben az indulás előtt vagy az út során is el lehetne végezni. A képzés gazdaságossága azonban nyitott, hiszen nem sok, hanem jól képzett szakemberre van szükség. Nem tudni Sipos László szerint azt sem, hogy fel vagyunk-e készülve e téren a Brexitre. Mindenesetre a britek négyezer vámost vesznek fel, ez azt jelenti, hogy ugyanennyire Európában is szükség lenne. És fontos: hiába maradnak az írek esetleg az EU-ban, az árujuk 80 százaléka akkor is Nagy-Britannián halad majd át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.