A pénzügyek és az adózás terén is egyre több feladat automatizálható, ezek a megoldások ma már könnyen elérhetők a piacon, kevés beruházást igényelnek, ugyanakkor jelentős munkaerőt szabadítanak fel, és lerövidítik az adminisztrációt – mondta a Magyarországon működő német, osztrák és svájci cégek által életre hívott digitális együttműködési hálózat, a Netzwerk Digital első fórumán Farkas Gábor, a PwC Magyarország igazgatója. A szakember hozzátette: a digitalizáció és a robotizáció néhány éven belül már nem választás kérdése lesz. Magyarországon az adóhivatal a cégek 90 százalékát leelőzte digitalizációban, ennek oka a körhintacsalások megakadályozása volt. Európában nálunk a legmagasabb az áfa, ezért az áfacsalók Magyarországra jöttek. A NAV 2012-ben döbbent rá, hogy a teljes adóbevétel 22 százalékkal lehetett volna magasabb a csalások kiszűrésével. Ez hatalmas lyukat ütött a magyar költségvetésen, évi 400 milliárdos veszteséget okozott. Főleg ez az oka annak, hogy ekkora léptékben digitalizál az adóhivatal, és a tervek szerint 2021-től már az összes adóbevallást a NAV készíti, amihez több adatra is lesz szüksége. A nagy mennyiségű adatszolgáltatást azonban a cégek már nem tudják majd manuálisan teljesíteni, elengedhetetlen lesz digitalizálni, és erre célszerű minél hamarabb felkészülni. A PwC kutatásából az is kiderült, hogy a – meghatározott technológiák tömeges alkalmazásával rendelkező – „digitális bajnok” vállalkozásokkal szemben nagy a lemaradás. Míg Ázsiában a vállalatok 20 százaléka esik ebbe a kategóriába, addig az Egyesült Államokban már csak 11 százalékuk, Európában pedig csupán 5 százalékuk számít kiválóan digitalizáltnak.
Nem vesszük elég komolyan a digitalizációt, és rettentően lassan robotizálunk – emelte ki Orovica Szilárd, a KUKA Hungária Kft. ügyvezetője. Rámutatott, hogy már kisebb befektetésekkel is lehet robotizálni, ezzel jelentősen javítható a cégek hatékonysága. A szakember szerint a cégeknek a rájuk nehezedő költségnyomás miatt is robotizálniuk kell, továbbá az új technológiák alkalmazása mellett magasabb szinten lehet megtartani a munkaerőt, a robotizációs befektetés megtérülése pedig nagyon kedvező a munkaerőhiány és a munkaerő drágulása miatt. A kapacitásbővítő beruházásoknál is robotizációban kell gondolkodni a versenyképes termelés miatt.
2012-ben
22
százalék volt az adórés
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.