Miközben az egész világon, beleértve hazánkat is, egyik csúcsot a másik után dönti meg a turizmus növekedése, Görögországban az előző évinél gyengébb nyári forgalomra számítanak az idén a repülőterek és hotelek körében végzett felmérések adatai alapján – írja a Kathimerini című napilap angol kiadása. A legnagyobb visszaesést Krétáról jelentették, ahol az irákliói repülőtéren az érkezések száma májusban 7,2 százalékkal maradt el a tavaly májusi számok mögött, Haníában pedig 5,6 százalékos volt a csökkenés. A Fraport Greece vállalat által irányított másik 12 görögországi regionális repülőtéren átlagosan 1,5 százalékkal mérséklődött a beutazók száma. A májusban regisztrált lanyhuló üzletmenet pedig, úgy tűnik, júniusban is folytatódott.
A szállodai vendéglátásban dolgozó szakemberek is visszafogottabb foglaltságról és leszállított árakról beszélnek Görögország-szerte. Csupán néhány kivétel van ez alól, például Míkonosz. A visszaeséshez hozzájárulhatott a belföldi turizmus átmeneti gyengélkedése, amit a múlt hét végén tartott választással magyaráznak. Ezt a feltételezést igazolják a szigetek közötti kompforgalom adatai is. A görög Idegenforgalmi Kutató Intézet (ITEP) által a hoteltulajdonosok körében végzett kutatás eredményei is negatív képet festenek a hellén vendéglátóipar idei alakulásáról. A feltett kérdésekre válaszoló szakmabeliek 43 százaléka a szobák nyári foglaltságának mintegy 16 százalékos zsugorodását jelezte előre. Hatból egy szállodás a 2018 nyarán érvényesített szállásdíjak 13 százalékos csökkenésével számol. Az első negyedévre vonatkozóan az egész évben nyitva tartó hotelek 45 százaléka átlagosan 24 százalékkal alacsonyabb foglaltságról adott számot a bázisidőszakhoz képest, a hotelüzemeltetők 31 százaléka pedig éves szinten 20 százalékos visszaesést és 13 százalékos árcsökkenést vár. Január és március között a szállások foglaltsága az egész országban átlagosan 7,4 százalékkal zuhant.
Az elemzők szerint a görög turizmus elsősorban azért került leszálló ágba, mert hagyományos piacai a gazdasági növekedés lassulásával küzdenek. Emellett a Brexit által keltett bizonytalan helyzet is visszaveti az Égei-tenger partjának látogatottságát, hiszen hosszú évek óta Nagy-Britannia küldi a második legtöbb vendéget a hellén szállodákba. Mindamellett az is tény, hogy a 2019-es megtorpanás ötévi dinamikus fejlődés után következett, amikor mind a vendégek száma, mind az idegenforgalmi bevétel évről évre folyamatosan bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.