Kettős szorításban vannak a jövő nyári szezon útjait tervező hazai utazási irodák. Egyrészt a népszerűbb úti célok esetében egyértelműen visszaköszön, hogy a világban egyre többen utaznak, s a szállodák válogathatnak az utazásszervezők között, vagyis nemhogy kedvezményeket nem adnak a kiajánlott áraikból, hanem emelik is a díjaikat. A piaci értékelések szerint egyrészt a hátunk mögött hagyott szezonban nyújtott szolgáltatások ár-érték aránya miatt, másrészt a megnövekedett kereslet (főként a tömegesen visszatérő orosz vendégek) miatt igencsak megdrágultak a törökországi utak.
A jövő nyári kapacitáslekötési tárgyalásokkal kapcsolatban Szvoboda János, a Neckermann cégvezetője a Világgazdaságnak elmondta, 2-3 százalékos áremelkedések előfordulnak egyes kedvelt úti célok esetében. Komora Zoltán, az IBUSZ vezérigazgató-helyettese arról számolt be, hogy a szolgáltató partnereik több helyen 4-5 százalékkal emelték a jövő évre kiajánlott áraikat. Füri Mihályné, a Kartago Tours cégvezetője szerint az overtourism már az idén érezhető volt: a fogadó országok szállodáiból sokkal korábban érkeztek a telítettséget jelző stop sale üzenetek, s újabb változás, hogy a hotelek tartották a szerződéses árakat, a legtöbb esetben nem hirdettek akciókat.
A 4-5 százalékos emelkedés önmagában nem lenne túl nagy gond, ám az árakat a partnerek rendszerint euróban adják meg, s az elmúlt napok forintgyengülése beleszól a végleges árak kialakításába. Komora Zoltán elmondta, hogy a végső eladási áraikat épp ezért egyelőre nem véglegesítették. Az IBUSZ vezérigazgató-helyettese szerint jelenleg ez okozza a legnagyobb bizonytalanságot, a jövőre esedékes áremelkedés mértéke a következő napok forintmozgásainak függvénye lesz. A Kartago Tours cégvezetője megjegyezte, hogy mindig nehéz hosszú távra biztonságos árfolyammal kalkulálni. Füri Mihályné reméli, hogy a mostani szinthez képest jelentős emelkedés nem lesz, így elkerülhető, hogy a forint árfolyama miatt nagymértékben emelkedjenek az árak a 2020-as nyári szezonban. Hasonlóan vélekedik Szvoboda János is, aki arra emlékeztetett, hogy a forint árfolyama évek óta meglehetősen stabil, 6 százalékos sávon belül mozog. A Neckermann cégvezetője szerint az euró árfolyam-növekedése már csak azért sem veti vissza jelentősen a külföldi utak iránti keresletet, mert az egyes destinációkon a meghirdetett kedvezmények kompenzálják az árfolyamváltozás okozta árnövekedést.
Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezető igazgatója szerint ahhoz, hogy érdemi kedvezményeket tudjanak kiharcolni a partnereknél, rendszerint már az early bird időszakban kell kontingenseket foglalniuk. Ez például a társaság ügyfelei körében kiemelkedően keresett tengeri hajóutak esetében akár két évre előre lekötött helyeket jelent. Mivel ez esetekben előleget kell fizetni a partnereknek, még kockázatosabb az árfolyamtervezés. Molnár Judit azt is elmondta, hogy – meghallgatva az anyabank treasury szakértőit is – jövő évi áraikat 330 forintos euróárfolyam mellett tervezik. Fontos tudni, hogy az irodák a programfüzeteikben meghirdetett áraikat általában 10-15 százalékos árfolyamváltozás esetén is megtartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.