Sándor Tünde | Tavaly vélhetően véget ért a hat éve tartó áremelkedés a lakáspiacon, ahol 2013–2019 között nominálisan országosan 114 százalékkal, Budapesten pedig 170 százalékkal nőttek az árak – jelezte az OTP Jelzálogbank friss Lakóingatlan értéktérképe. Az előzetes, a NAV adatait is feldolgozó összesítés szerint tavaly országosan 28 százalékkal kevesebb lakóingatlant értékesítettek, több jel utalt az árcsúcs utáni konszolidáció beköszöntére.
Országos átlagban még 20 százalékos drágulást tükröztek a tranzakciós adatok, de az év második felében elindult a 22 negyedéven át tartó, Európában a harmadik leghosszabb folyamatos drágulási periódus utáni árcsökkenés. A koronavírus-járvány is rontotta a helyzetet, a már korábban is befékezett kereslet tovább csökkent, ennek nyomán fokozódhat az áresés. Átlag alatti áremelkedést látni a korábban befektetési céllal leginkább keresett pesti belvárosi kerületekben, a két legdrágább terület a főváros V. és I. kerülete 979 és 800 ezer forintos átlaggal. Az országos átlagár tavaly négyzetméterenként 399 ezer forint volt, míg a főváros nélküli vidéki átlag 271 ezer, a budapesti pedig 628 ezer forint. Budapest egészében 39 százalékkal csökkent tavaly a tranzakciók száma. A megyék közül a legnagyobb, 33 százalékos forgalomcsökkenés Hajdú-Bihar megyében volt, de a megyeszékhelyek mindegyikében visszaesett az adásvételek száma tavaly, a legnagyobb mértékben, 40 százalékkal Debrecenben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.