BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Márciusig megállapodnának

Elkezdődtek a tárgyalások a 13 ezer főt foglalkoztató magyarországi Tesco 2021-es bérfejlesztésének mértékéről a vállalat és az érdekképviseletek, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) és a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ) között – értesült a Világgazdaság. A tegnapi nyitófordulóban a Tesco általános tájékoztatást adott a február 28-án záruló üzleti év első háromnegyedének alakulásáról, a szakszervezetek pedig vázolták a bérfejlesztéssel kapcsolatos álláspontjukat. Bár a KASZ és a KDFSZ vezetőit titoktartási kötelezettség köti, annyit megtudtunk, hogy többfordulós egyeztetésre van kilátás. Már február 8-án, hétfőn ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a felek, a cél az, hogy az új üzleti év kezdetéig, tehát már­cius 1-jéig megállapodás szülessen. Lapunk információi szerint a szakszervezeti képviselők alapvető célja, hogy a Tesco-dolgozók esetében is infláció feletti mértékben emelkedjenek a bérek, ezáltal legalább a reál­értéküket megőrizzék.

A közelmúltban a SPAR-nál, az Auchannál és a Metrónál is megszületett a bérmegállapodás, e téren a következő időszak a Tesco mellett az OBI-ról és a Penny Marketről szólhat. Esetükben a tárgyalásokon irányadó lehet a garantált bérminimum idei, 4 plusz 1 százalékos növekedése. Feb­ruártól ugyanis 4 százalékkal, 219 ezer forintra nő a szakmunkás-minimálbér, az ezenfelül számított plusz 1 százalék pedig attól függ, hogy a korábbi, hatéves bérmegállapodásban foglaltak szerint év közben további 2 százalékponttal csökkenjen a szociális hozzájárulási adó a tavaly július óta érvényben lévő 15,5 százalékról. Ezzel együtt már 221,1 ezer forint lehet a bérminimum. Emlékezhetünk, hogy a koronavírus-járvány előtti dinamikus bérnövekedés időszakában még az számított versenyképes üzletláncnak, amelyik áru­házi munkakörben az új belépőknek is legalább 30-40 ezer forinttal kínált többet a bérminimumnál. Bár a pandémia hatására keresletiből kínálativá vált a munkaerőpiac, iparági szakértők szerint ennek ellenére havi bruttó 260 ezer forint alatt nehéz minőségi kiskereskedelmi dolgozót találni. A fő kérdés az, hogy a járvánnyal összefüggésben megnövekedett kiadások mellett milyen hatással volt a forgalomra a Covid-válság.

A Tesco esetében az üzleti év egészét tekintve sok múlhatott azon, mennyire volt eredményes az őszi időszak, és hogy sikerült az év végi ünnepekre a felkészülés – erről még november végén Pártos Zsolt ügyvezető beszélt a Világgazdaságnak. Arra is kitért, hogy a 13 ezer körüli létszámhoz képest a szezonális hullámok 500-1000 dolgozót is jelenthetnek pluszban, például karácsony előtt. Felülvizsgálták a munkaszervezést, a cégvezető szerint igyekeztek élhetőbb, rugalmasabb beosztásokat kialakítani, több csoportnak is kedvezményeket adni, köztük a kismamáknak és a nyugdíjasoknak. Pártos Zsolt a korábbi zajos viták után a KASZ-ról és a KDFSZ-ről úgy vélekedett, hogy mostanra elég szoros partneri viszony alakult ki a szakszervezetekkel. Viszonyításképpen: a SPAR-nál az elérhető legalacsonyabb bruttó alapbér a legnagyobb létszámot kitevő áruházi munkakörökben a próbaidő alatt bruttó 240 ezer, a próbaidő után bruttó 260 ezer forint, és tájékoztatása szerint ez utóbbi összeg a belépő az Auchannál is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.