Az idén több hullámban érkező tavaszi fagy súlyos károkat okozott a szőlő- és gyümölcsültetvényekben országszerte. Az Agrárminisztérium az ágazati szakmaközi szervezettel egyeztetve megteremtette a lehetőséget a fagykárokat enyhítő juttatás egy részének előrehozott kifizetésére. Az előleg mértéke 100 ezer forint károsodott hektáronként – tudtuk meg a tárca közleményéből.
Az Agrárminisztérium felhívta a figyelmet, hogy az előlegfizetési kérelem 2025. július 16. és 31. között, elektronikus úton, a Magyar Államkincstár erre a célra kialakított felületén nyújtható be. A kérelem beadásához nem szükséges csatolni az agrárkár-megállapító szerv, azaz a vármegyei kormányhivatal döntését.
Az előlegfizetési kérelemről az agrárkár-enyhítési szerv legkésőbb 2025. augusztus 25-ig döntést hoz, ezt követően a megítélt összeget öt napon belül folyósítani fogja a termelő részére.
Az előleg összege beleszámít a 2025. kárenyhítési év után igényelhető kárenyhítő juttatásba, ezért fontos, hogy akik élni kívánnak az előrehozott kifizetés lehetőségével, határidőben fizessék be a kárenyhítő hozzájárulást, és feltétlenül adják be a juttatás iránti kérelmet. A tavaszi fagykárt szenvedett termelők a megítélt összeg fennmaradó részét a megszokott eljárás keretében, 2026 márciusában kapják kézhez.
Nagy István agrárminiszter még májusban egyeztetést kezdeményezett a tavaszi fagykár okozta nehéz helyzet áttekintésére a szektor szereplőivel. A tárcavezető akkor arról számolt be, hogy az elektronikus kárbejelentő felületen több mint 25 ezer hektárra mintegy 3700 kárbejelentés érkezett.
A bejelentések csaknem 90 százaléka az április 6–11. között tapasztalt, nyolc járás kivételével országos és kemény (helyenként mínusz 7, mínusz 8 Celsius-fokot elérő) fagyhullámhoz köthető. Emellett további két tavaszi fagykáresemény említhető meg: az egyik március 18–20. között, a másik pedig május 10-én.
A kárjelentett terület kétharmadán, 17 ezer hektáron található ültetvényes kultúra, aminek a legnagyobb hányada alma (6200 hektár), meggy (3100 hektár), kajszi (2300 hektár) és szilva (1500 hektár). Messze a legérintettebb vármegye Szabolcs-Szatmár-Bereg (8600 hektár), gyakorlatilag minden harmadik kárjelentett terület ott található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.