Érdemi segítséget kínál tagvállalatai egyik problémájának kezelésére a Magyar Víziközmű Szövetség (Mavíz): 40-60 órás, a tervek szerint e-learning formában is elérhető gyorstalpaló szakmai képzésekhez képzett ki számukra oktatókat, és dolgozott ki tananyagot.
Erre azért volt szükség, mert – mint a Mavíz által a közelmúltban Ginop-pályázati forrás felhasználásával végzett felmérés kimutatta – az egyébként is munkaerőhiány sújtotta ágazatban sokan töltenek be képesítés nélkül szakmai végzettséget feltételező pozíciókat. „A képzetlen alkalmazottal már a modernebb víztisztító telepek berendezései, nehézgépei sem üzemeltethetők azzal a hatékonysággal, amilyenre tervezték őket. Például 40-50 millió forintos centrifugákat működtetnek megfelelő tudás nélkül. De azzal főzünk, ami van” – mutatott rá a VG-nek Nagy Edit, a szervezet főtitkára. Magyarázata szerint az ősztől induló kihelyezett képzések persze nem helyettesítik az alaposabb, állami oktatást, de megadják az érintett munkák elvégzéséhez elengedhetetlenül szükséges elméleti és gyakorlati tudnivalókat. A tanfolyamokon való részvételre az adott vállalatok HR-esei buzdítják a dolgozókat. A Mavíz által kiképzett oktatók munkáját várhatóan a kisebb víziközmű-társaságok veszik majd igénybe, mert a nagyobbak saját maguk is tartanak képzéseket. (Az országban 40 víziközmű-társaság működik.)
Az ellen viszont már kevesebbet lehet tenni, ami miatt megnőtt a képesítés nélküliek aránya. Az állami szakképzés éppen átalakulóban van, de az egy-két-három éves oktatásai egyébként is túl hosszúak ahhoz képest, amilyen gyors megoldásra most az érintett szolgáltatóknak szükségük van. Ráadásul egyre kevesebb iskola indít képzést víziközmű-szakterületen, mert kevés a jelentkező, hiszen a terület nem vonzó:
az ipari átlagnál havi több mint 100 ezer forinttal alacsonyabb átlagkeresetet kínál, sőt, a különbség egyes beosztásokban elérheti a 200 ezer forintot is. Márpedig a víziközmű-szolgáltatóknak a Mavíz főtitkára szerint nincs miből többet fizetniük, még a szakmában általános minimálbér kigazdálkodása is nehéz.
Jellemző, hogy a bér a költségeiken belül már most is az egyik legnagyobb tétel. Igaz, az adott települések lakói, ha nincs más lehetőség, a víz- és csatornaszolgáltatóknál is vállalnak munkát, de azonnal továbbállnak, amint megjelenik a közelben egy multi, mert annál könnyen megkereshetnek 100-150 ezer forinttal többet. Ilyenkor elvész az a pénzt is, amit a vizes cég előzőleg a dolgozó képzésére fordított. Nyugat-Magyarországon még kilátástalanabb a helyzet, mert az ausztriai munkahelyek is csábítják a dolgozókat, akiknek megéri naponta kiutazniuk az érdemben magasabb keresetért.
Miközben a területnek sem munkaerővonzó, sem -megtartó képessége nincs, az alkalmazottai átlagéletkora egyre magasabb, és nem látható, honnan pótolhatók a nyugdíjba vonulók
– mutatott rá Nagy Edit. Évente csaknem ezer fő hagyja el az ágazatot nyugdíjazás miatt, az összes foglalkoztatottjának az 5 százaléka. Nehéz pótolni például a vízhálózat-szerelő és a vízműgépkezelő, vízműgépész munkatársakat. Ezt tetézi, hogy a szabadban, nehéz munkakörülmények között dolgozó fizikai alkalmazottak egészsége az átlagosnál hamarabb megromlik, és sokuk kénytelen a nyugdíjkorhatár elérése előtt visszavonulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.