christian noyer

G20 - Akadályt jelenthet Európa tartós stagnálása a növekedéshez

A világ húsz legerősebb gazdaságú országának pénzügyi vezetői úgy vélik, közel járnak ahhoz, hogy kétezer milliárd dollárral megtoldják a világgazdaság méretét és sokmillió új munkahelyet teremtsenek, ám Európa tartós stagnálása akadályt jelenthet. A Húszak (G20) pénzügyminisztereinek és központibank-elnökeinek hét végi értekezletén, az ausztráliai Cairnsben, majdnem ezer javaslatot próbáltak áttekinteni. Ezek célja meggyorsítani a világgazdaság növekedését legalább 1,8 százalékponttal 2018-ig, mindenekelőtt infrastrukturális beruházások előmozdításával. Februárban a G20 csúcsértekezletén ugyan 2 százalékpontos célt neveztek meg, de a mostani, már konkrét elképzelésekből adódó szerényebb célt is szépnek tartják, és ez is legalább kétezer milliárd dollárral növelné a világgazdaságot a korábbi előrejelzésekhez képest. Szinte minden résztvevő aggasztónak találta az európai gazdaság stagnálását és annak világgazdasági következményeit. Az amerikai pénzügyminiszter, Jacob Lew "filozófiai nézeteltérést" vélt fölfedezni maga és egyes nyugat-európai kollégái között. "Attól tartok, minél tovább halogatják (Európában) a keresletösztönzést, annál nagyobbak lesznek az akadályok. Európának több keresletösztönzésre van szüksége" - mondta Lew. Érvelését nem támogatta a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble. Szerinte a rövid távú költségvetési intézkedések hosszabb távon a pénzügyi és költségvetési egyensúlyt veszélyeztetik. Ő úgy vélte, előbbre valók a szerkezeti reformok. Visszautasította azt a vádat is, hogy Németország nem tesz eleget a világgazdaságért. Az értekezletről kiadott közös közlemény így csak annyit tartalmazhatott, hogy "a tagországok megfelelő időzítéssel kezeljék a deflációs kockázatot". Közben az Egyesült Államokat is érte bírálat azért, mert éppen a mostani időkben tervezi jegybankrendszere (Fed) a mennyiségi enyhítés leállítását, jövőre pedig a kamatemelést. Megfigyelők szerint az értekezleten meglepően kevés szó esett Kína korábban gyakran emlegetett világgazdasági felelősségéről ahhoz képest, hogy Kína gazdasága már a második helyezett a világon az Egyesült Államoké mögött. A kínai pénzügyi vezetők a maguk részéről mindenesetre értésre is adták, hogy nagy keresletösztönzést jelenleg nem terveznek, mondván, hogy az ösztönző intézkedések növelhetik a kihasználatlan kapacitásokat, a környezetszennyezést és a közadósságot.
2014.09.21. 17:04 Olvasási idő: 0 perc

A frankfurti fordulatot magyarázza a francia jegybankár

Az, hogy az Európai Központi Bank jövőre vonatkozó iránymutatást adott a monetáris politikáról, nem befolyásolja az intézmény mandátumát – mondta egy szombati konferencián Christian Noyer, az EKB kormányzótanácsának tagja, a francia jegybank elnöke.
2013.07.06. 18:50 Olvasási idő: 0 perc

"Az EKB ellen nem győzhet a piac, ha kell, elővesszük Kövér Bertát"

Christian Noyer, a Francia Nemzeti Bank elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) adott interjújában leszögezte: a korlátlan kötvényvásárlási program meg fogja győzni a befektetőket arról, hogy nem győzhetnek az EKB-val szemben.
2012.09.20. 13:28 Olvasási idő: 0 perc

Az EKB erősködik, hogy lenyomja a kockázati felárakat

Az Európai Központi Bank (EKB) kész leszorítani az egyes euróövezeti országok állampapírjait terhelő túlzottan magas kockázati felárakat - mondta Christian Noyer, az EKB kormányzótanácsának tagja, a francia központi bank elnöke.
2012.08.09. 13:59 Olvasási idő: 0 perc