vg | A bruttó hazai áramfogyasztás márciusban 3,0 százalékkal volt magasabb, mint 2020 azonos időszakában, és ez volt az elmúlt öt évben is a legmagasabb márciusi érték a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal összefoglalója szerint. A termelés 3,8 százalékkal emelkedett. A hazai termelés 49,3 százalékát nukleáris, 10,5 százalékát alacsonyabb hatékonyságú kombinált ciklusú, 8,3 százalékát korszerű gázüzemű erőművek (CCGT), 9,4 százalékát pedig ligniterőművek adták. A naperőművekre 4,8 százalékos arány jutott.
E forrás termelése a változékony időjárás miatt 270 és 1300 megawattóra között ingadozott.
A Paksi Atomerőműben nem tervezett karbantartás miatt március 3-án és 11-én egy egység (mintegy 240 megawattnyi teljesítménnyel), március 26–28. között pedig két egység nem üzemelt. A Dunamenti Erőmű G3-as blokkja március 20-tól, a G1 GT március 22-től nem állt rendelkezésre. A korszerű Gönyűi CCGT folyamatosan termelt, a Dunamenti G3 viszont csak március 16–19. között üzemelt, március 20-tól nem is állt rendelkezésre. A Csepeli Erőmű március 13–30. között, bár rendelkezésre állt, de nem üzemelt.
A magyarországi éves szállítású villamosenergia-termék ára februárban 7 százalékkal nőtt, a hónap végén 60 euró per megawattóra körüli ár alakult ki. Tovább csökkent a németországi piachoz viszonyított árkülönbség, 3,1 euró per megawattóra körüli, rekordalacsony szintre ért.
Márciusban mérséklődött az ország áramimportszaldója, és 25,3 százalékot tett ki. Bár a Balkánon az előző hónapokhoz viszonyítva esett a megújuló alapú áramtermelés mértéke, továbbra is sokkal magasabb volt, mint egy éve. Így Szerbia és Románia felől Magyarország nettó importőr maradt, míg Horvátország felé nettó exportőr volt.
Márciusban
3
százalékkal nőtt
a hazai áramtermelés
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.