BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ugrásra készek a napelemes rendszerek lehetséges telepítői

Már közel 300 olyan napelem-kivitelező regisztrált az Energiaügyi Minisztériumban, akik közül a januárban nyíló lakossági napelemes-akkumulátoros pályázat győztesei kivitelezőt választhatnak. Mintegy kétszáz cég jelentkezését már jóvá is hagyta a szaktárca.

Sorra regisztrálnak az Energiaügyi Minisztériumnál azok a vállalkozások, amelyek a tárca jóváhagyását szeretnék megszerezni ahhoz, hogy kivitelezőként részt vehessenek a jövő januárban induló Napenergia Plusz Programban.

Karnok Csaba
Nagy piac nyílik meg a napelemszerelőknek.
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország 

 

Már kétszáz jelentkezést jóváhagyott a minisztérium

December 4. óta eddig csaknem 300-an jelentkeztek, és mintegy 200-an már meg is kapták a jóváhagyást a minisztérium videóközleménye szerint. Ebben az is elhangzott, hogy a 75 milliárd forint keretű program terhére egy háztartás akár ötmillió forint támogatáshoz is hozzájuthat az energiatárolóval kombinált napelemes rendszerének telepítéséhez. Magyarországon már mintegy negyedmillió háztartási méretű kiserőmű – döntően napelem – működik.

Beindulhat az érdemi energiatárolás 

A minisztérium a jövő év elején egy másik pályázatot is indít 62 milliárd forintos kerettel, mégpedig vállalkozások számára, ipari méterű energiatároló (akkumulátor) telepítésére. Korábbi cikkünk szerint e pályázat célja a kiegyenlítő energia és kiegyenlítőkapacitás-piacon rendelkezésre álló hálózati energiatárolásra képes beruházások ösztönzése és az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrációjának elősegítése.

A gazdasági társaságoknak kiírt pályázaton vissza nem térítendő beruházási támogatás és bevételkompenzációs működési támogatás nyerhető el, melynek segítségével a kedvezményezettek mintegy 440 megawatt összkapacitással telepíthetnek új energiatárolókat.

Emellett további segítséget, bevételkompenzációt is kaphatnak, amiről a létesítési pályázathoz kapcsolódóan november végén adott ki rendeletet Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. 

A két pályázaton együtt elnyerhető 137 milliárd forint olyan lakossági és piaci beruházásokat segít, amelyek révén úgy nő a károsanyag-kibocsátás nélküli energiatermelés, hogy egyúttal egyenletesebbé, tervezhetőbbé válik ezen energia felhasználása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.