A harmadik negyedévben már mérséklődött a német gépipari export lemaradása az egy évvel korábbitól a tavaszi járványvédelmi zárlat miatt bekövetkezett nagy visszaesés után az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDMA pénteki jelentése alapján.
A német gépipari és gyárépítő vállalatok szakmai képviseleti szervezete, a VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) kimutatása szerint szeptemberben 7,6 százalék volt a német gépipari export elmaradása az egy évvel korábbitól, a július-szeptemberi harmadik negyedévben pedig 12,4 százalékkal kevesebb, 39,8 milliárd euró.
A visszaesés a második negyedévben még 22 százalék volt, ezen belül áprilisban és májusban 27 és 28 százalék. Az első kilenc hónap lemaradása az egy évvel korábbihoz képest 13,2 százalék.
A német gépipari export a járvány miatt bekövetkezett visszaesés után már túljutott a mélyponton. A krízis előtti szint eléréséig azonban még sok a tennivaló, nagy türelemre és kitartásra lesz szükség mind a gazdasági szereplők, mint a politika részéről
– jelentette ki Ralph Wiechers, a VDMA elnöke.
Fotó: AFP/Stefan Puchner/dpa
Januártól szeptemberig az exportérték csökkenése 16 százalékos. Az unión belül a német gépipari export legnagyobb felvevőpiaca Franciaország, ahová az első kilenc hónapban 17,3 százalékkal csökkent a kivitel. A második legnagyobb piac Lengyelország lett az export 9,2 százalékos éves csökkenésével, megelőzve ezzel Hollandiát és Olaszországot is, ahová 12,1 és 19,9 százalékkal szállított kevesebben a német gépipar.
A német gépipari export ezekbe az országokba sorrendben 1,1, 3,1 és 3,6 százalékkal emelkedett. Az oroszországi és törökországi export növekedését azonban „a gyenge bázisévnek” tulajdonította a VDMA elnöke beszámolójában.
Tajvanra 10 százalékkal nőtt a német gépipari export.
Dél-Korea és Tajvan egyaránt nagy részt hasít ki magának a hozzáadottérték-termelésből az otthoni munkavégzéshez szükséges elektronikai cikkek beszállítói láncában. Végső soron a német gépipari export is ennek köszönheti a növekedését
– mutatott rá Wiechers.
A német gépipar két legnagyobb exportpiaca, az Egyesült Államok és Kína 11 és 7,2 százalékkal kevesebb „Made in Germany” terméket vett fel az év első kilenc hónapjában mint egy évvel korábban.
A tagvállalataink körében végzett felmérés azonban már azt mutatja, hogy a Kínában tevékenykedő német cégeknél is megindult a forgalomnövekedés
– mondta a VDMA elnöke. Erre utal az is, hogy a német gépipari export szeptemberben már 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.