BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elképesztő vámháborús fordulat: Kína megkímélte a konyakot, a franciák vámmal lőnének vissza

Csavarra csavar, nehéz kibogozni, mi történik és miért. A vámháború pénteki fordulata, hogy a kínaiak megkímélték a nagy vámoktól a francia konyakipart, a francia pénzügyminiszter erre szombaton azt sürgette, hogy Európa vessen ki több vámot a kínaiakra.

Lehetetlen megjósolni, mi történik még a vámvilágháborúban a háttérben és nyíltan, mielőtt szerdán lejár Donald Trump határideje az amerikaiak oldaláról az alkudozásra. Miképp mások, az Európai Unió sem ért még el megegyezést Washingtonnal, hogy elkerülje a súlyos vámokat, egy másik „hadszíntéren”, a kínai viszonylatban mindenesetre egyetlen nap alatt történtek meglepő fordulatok.

Vámháború: a konyak nem részegítette meg a franciákat, köszönet helyett visszavágást sürgetnek
Vámháború: a konyak nem részegítette meg a franciákat, köszönet helyett visszavágást sürgetnek / Fotó: Hans Lucas via AFP

Pénteki hír: Az Európai Unió és Kína közt régóta folyó kereskedelmi vitában Peking engedményeket tett a nagy francia konyakgyártóknak, miközben a saját termékeire vonatkozó európai vámokat szeretné lejjebb tornászni.

Felvetődött, tud-e ajánlani valamit a kínaiaknak az Európai Unió. 

Vámháború: bonyolult a képlet, mert többszereplős, és most nagy a nyomás

Az események értelmezéséhez azonban mindenképp tudni kell, hogy nem egyszerű a képlet:

  • Az EU-nak az amerikaiakkal is meg kellene egyeznie, ráadásul napokon belül, Washington pedig esetleg nem venné jó néven a „kereskedelmi barátkozást” az unió és fő globális gazdasági-politikai riválisa, Kína között.
  • Emellett az EU mindkét irányban – az USA és Kína felé is – erősen érdekelt kereskedelmi és befektetési szempontokból.

Francia sürgetés: az autóipar után más területeken is fel kell lépni a kínai import ellen

A szombati fejlemény: Eric Lombard francia pénzügyminiszter szerint Európának meg kell erősítenie vámvédelmét, hogy ellensúlyozza a kínai importot, amely veszélyezteti a kontinens ipari gazdaságát – jelentette a Bloomberg. Ugyanígy nyilatkozott Marc Ferracci francia ipari miniszter is.

Európa már lépett acél- és autóipari téren, de szélesebb körben kellene fellépnie a kínai importtal szemben – mondta Lombard  a franciaországi aix-en-provence-i közgazdasági konferencián.

A világban, amelyben ma élünk, meg kell védenünk az iparunkat... Minden ipari szektorban meg kell tennünk ezt, különben a kínai politika – amely arra épül, hogy minden ágazatban több mint 50 százalékos globális piaci részesedéssel rendelkezzenek – meg fogja ölni az európai ipart

– idézte a hírügynökség.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.