Nulla produktum mellett bérről beszélni felesleges, maximum szociális támogatásnak lehet nevezni, amit kifizettek a munkavállalóknak a vendéglátás területén
– mondta a Világgazdaságnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint
Kovács László felhívta a figyelmet, hogy a helyzet ennél is katasztrofálisabb lehet, mert az alkalmazottakat nem teljes munkaidőben foglalkoztatják, a legtöbb helyen ugyanis levitték az óraszámokat 2-4 órára. Ráadásul a munkahelyvédelmi bértámogatást csak a novemberi állapot után kérhetik, amikor már eleve csökkentett üzemmódban működtek a vendéglátóhelyek.
Lassult a bérdinamika a vendéglátóiparban azok után, hogy korábban 10 százalék fölötti növekedési ütem volt érzékelhető
– mondta lapunknak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A nyári hónapok ugyan lendületet adtak, ám az év második fele és a járvány újabb hulláma nyomot hagyott az ágazat teljesítményén.
Kovács László azonban úgy látja, hogy jelenleg a korábbi forgalom mindössze 25-30 százaléka realizálódhat, ami a foglalkoztatáson is látszik: míg 2019-ben még 190 ezren dolgoztak a szektorban, idén januárban már csak 150 ezren. Ráadásul számos olyan egyéni vállalkozó van, aki csak azért maradt állományban, hogy fizesse a társadalombiztosítási járulékokat, miközben lehet, hogy már rég szakmát váltott. A kabinet számításai szerint összesen százezer alkalmazott után vették igénybe a munkahelyvédelmi bértámogatást, azaz több tízezren hagyhatták ott a szektort.
Fotó: Getty Images
A szakmai szervezetek azt kérték a kormánytól, hogy
Kovács László azt is hangsúlyozta, hogy teljes adó- és járulékmentességre lenne szükség, hogy talpon tudjanak maradni.
A kormányzat azt jelezte, hogy egy hónappal meghosszabbítják a bértámogatást, az MVI azonban azt javasolta, hogy a nyitás után még fél évig igénybe lehessen venni. Szintén probléma, hogy ha valaki időközben elmegy, és újat vesznek fel helyette, utána már nem tudják kérni a támogatást. A testület elnöke a nyitás után nagy eufóriára számít, ahogy tavaly a kereskedelemben is történt, majd visszafogott tempóra van kilátás. A K&H elemzője úgy látja, a munkaerőhiány ismételt megjelenésével a keresetek újra növekedhetnek az ágazatban, bár az idei minimálbér-emelés a korábbi éveknél mindenképpen lassabb bérdinamikát fog eredményezni.