BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így csökkentheti a vállalkozások terheit a kormány

A minimálbér emelésével nő a vállalkozások terhe, ezért számukra a munkavállalói járulékok vagy a személyi jövedelemadó csökkentése nem lehet alternatíva, mert ezektől nem mérséklődnének a költségeik, csak az alkalmazottaik jövedelme nőne.

Ha a kormány a vállalkozások megnövekvő terheit további adócsökkentéssel kívánja mérsékelni, azt kizárólag a szociális hozzájárulási adóval érheti el – mondta a Világgazdaságnak Czoboly Gergely, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője. Szerinte az egyik megoldás az általános adócsökkentés lenne, de nemcsak azoknak a társaságoknak a terheit kellene mérsékelni, amelyeknek minimálbéres alkalmazottaik vannak, hanem mindegyikét. A másik a célzott adókedvezmény azoknak a vállalkozásoknak, amelyek minimálbéren foglalkoztatnak munkavállalókat.

Fotó: Koncz György

A kormányfő a Világgazdaság csúcskonferenciáján még nem beszélt a minimálbér emelésének konkrét időpontjáról , de az azóta elhangzott kormányzati nyilatkozatok és a nemzeti konzultáció körvonalazódó kérdései alapján is valószínű egy jövő évi szignifikáns emelés.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára lapunknak korábban arról beszélt, hogy ehhez mindenképpen radikális adócsökkentésre lenne szükség.

Bár a nemrégiben elfogadott tavaszi adócsomag szerint 2022. július elsejétől megszűnik az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, a szocho pedig 0,5 százalékkal, 15 százalékra csökken, ám ezek még nem fedeznék a növekvő bérterheket.

A VOSZ főtitkára emlékeztetett, hogy a 2016-os bérmegállapodás utáni első évben a minimálbér 15 százalékkal, majd 8-8 százalékkal emelkedett a 2 százalékos adócsökkentéssel párhuzamosan. Ezúttal viszont 20 százalékkal kellene megemelni a kötelező legkisebb munkabért.

Emiatt információink szerint a kormány is mérlegeli a nagyobb mérséklést, mivel a miniszterelnök által megcélzott 200 ezres bruttó minimálbér kigazdálkodása súlyos terhet róna a legkisebb cégekre.

Czoboly Gergely arra is rámutatott, hogy az adóék 2009 óta folyamatosan csökken Magyarországon, jelenleg 43,2 százalékos. A parlament által már elfogadott adócsökkentés után, 2022. július 1-jétől az adóék mértéke 42,2 százalékra fog mérséklődni. Ezenfelül a szociális hozzájárulási adó további 2 százalékos csökkentésének eredményeként – ami a már elfogadott szabályokkal együtt összesen 4 százalékos mérséklés lenne – 2022-ben az adóék 41,2 százalékra eshet. Az adószakértő azt is hozzátette, hogy a többgyermekes családok tényleges adóterhelése ennél jóval alacsonyabb.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.