BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tavaly 1,3 százalékos növekedés

Jelentősen visszaesett a világgazdaság növekedési üteme 2001-ben - olvasható az UNCTAD éves jelentésében. Noha az Egyesült Államok gazdasága várhatóan stabilizálódik, egyelőre kétséges, hogy a világgazdaság mikor állhat kiegyensúlyozottabb pályára.

Jelentősen, 1,3 százalékra esett vissza a világgazdaság növekedési üteme tavaly, a 2000. évi 3,8-ről - áll az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) által készített dokumentumban. A 2002. évi Kereskedelmi és fejlesztési jelentés című tanulmány szerint az összes fontosabb fejlett állam gazdasági teljesítménye gyengült 2001-ben, és a fejlődő országokat érintő átgyűrűző hatás is erőteljesebb volt, mint a korábbi recessziók alkalmával. Az UNCTAD kiemeli, hogy a világgazdaság növekedésének felgyorsulása jelentős mértékben függ az Egyesült Államok gazdasági teljesítményének erősödésétől. Az előrejelzések szerint az USA gazdasága várhatóan stabilizálódik, még ha alacsony növekedési szinten is. Tavaly számos fejlődő gazdaság - mint Kelet-Ázsia és Latin-Amerika - recesszióba került, míg Kínának és Indiának sikerült elkerülnie a gazdasági visszaesést. Az afrikai kontinens 2001-ben stabil maradt, jóllehet túlságosan alacsony gazdasági növekedéssel. Noha az USA-t a korábban jósoltnál kisebb mértékben rázták meg a szeptember 11-i események, egyelőre kétséges, hogy a közeljövőben világgazdasági szinten kiegyensúlyozottabb fejlődési pálya valósulhat-e meg. A jelentés szükségesnek látna egy erős kereslet oldali lökést a főbb ipari országokban. Ezzel lehetne lendületet venni és segíteni a fejlődő államokat is bővülési céljaik elérésében.

A fejlődő országok egészét tekintve a gazdasági növekedés 2001-ben az előző évi 5,4 százalékról 2,1-re esett vissza. A fejlődő országokból származó export volumene mindössze 1 százalékkal emelkedett ez évben, míg 2000-ben még évi 14 százalékos emelkedés volt tapasztalható.

A jelentés szerint - mely ez évben a fejlődő országok világkereskedelemben betöltött szerepére helyezi a fő hangsúlyt - az exportból származó jövedelem növekedése is csökkent. A gazdaságpolitikusoknak ezért meg kell fontolniuk, hogyan lehetne a kereskedelmi rendszert minél inkább fejlődésbaráttá tenni - úgy nemzeti, mint nemzetközi szinten.

Kína WTO-tagként növekvő működőtőke-beáramlásra, élénkülő külkereskedelemre és liberalizációra számíthat. Az ipari export sikeres expanziója ellenére továbbra is szembe kell néznie azon nehézségekkel, melyek az importhelyettesítésre szakosodott országokat érhetik piacaik megnyitásakor. A jelentés szerint leginkább a főleg állami tulajdonú vállalatok által dominált szektorokban és az agráriumban feszült a helyzet.

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.